Nielenže sa J. Molnárovi do stále väčších strát prepadáva spišskonovoveský producent pečiva i cestovín MPC Cessi, ale najnovšie mu prerába už aj jeho humenský dodávateľ energií Chemes. Slabšou náplasťou môže byť pre neho z posledného obdobia aspoň to, že zo strát sa do malých ziskov konečne dostal jeho podnik Althan, ktorým sa pred pol dekádou opäť vrátil aj do mäsového biznisu. Naďalej však Althan zostáva len malým regionálnym mäsokombinátom, ktorý ani zďaleka nedosahuje veľkosť jeho bývalého Mecomu – lídra tuzemského trhu s mäsom.

Pečivo ťažkým orieškom

Najťažšie straty si už dlhšie pripisuje Humenčanova firma MPC Cessi, ktorá je Slovákom známa hlavne svojimi cestovinami s rovnomennou značkou Cessi. Podnik, ktorý má mimo výrobne cestovín aj vlastný mlyn a pekáreň mínusy kopí už od roku 2012, keď do neho vstúpil J. Molnár. A jeho straty sú navyše čoraz vyššie.

Podľa len nedávno zverejnenej najnovšej výročnej správy MPC Cessi predvlani prerobilo už 910- tisíc eur. Skoro dvojnásobok toho ako rok predtým. A za celé obdobie rokov 2012 až 2015 podnik prerobil dohromady až viac ako 1,6 milióna eur. A to je pre firmu s ročnými tržbami na úrovni zhruba 15 miliónov eur už dosť vysoké číslo.

Posledná výročná správa tiež uvádza, že podnik sa strate nevyhne ani v ešte len uzatváranom minuloročnom účtovnom období. Správa vlaňajšiu stratu odhaduje na úrovni takmer 400-tisíc eur. Aj to však môže byť optimistický predpoklad. V ešte skoršej výročnej správe vydanej za rok 2014 podnik pôvodne informoval, že predvlaňajší rok by mohol byť v zisku vyše 150-tisíc eur. V skutočnosti z toho však bola už vyššie spomenutá strata vyše 900-tisíc eur.   

Vlastník MPC Cessi v správe však zároveň upokojuje, že aj napriek stratám je podnik finančne stabilný a neeviduje žiadne záväzky, ktoré by preň mohli byť rizikom z hľadiska exekúcie. A firma si naďalej ponecháva aj svoju pôvodnú vyše štvrť tisícku pracovníkov.

Zo správy tiež vyplýva, že pravdepodobne najviac sa podniku nedarí v biznise s pečivom. Správa konkretizuje, že predvlani prestal dodávať pečivo hneď do štyroch odberných miest reťazca Kaufland. Naopak výrobu cestovín MPC Cessi predvlani zdvihlo o 800 ton.       

Štát ho tiež nepotešil   

Predvlani biznismena nepotešil ani jeho energetický podnik Chemes. Pri tržbách presahujúcich 22 miliónov eur tiež skončil v strate vyše 220-tisíc eur. Výročná sprava Chemesu tento výsledok sama označila ako jeden z najhorších v celej histórii firmy. A odôvodnila ho štátnymi zásahmi do regulácie cenotvorby energií.

Zisk prevyšujúci 125-tisíc eur predvlani vykázala aspoň previazaná firma Chemesu spravujúca prenájom jeho širšieho areálu – podnik Priemyselný park Chemes.

V mäse už len menší pán

Menším pozitívom pre Humenčana je aj to, že predvlani aspoň symbolický zisk dvetisíc eur vykázal konečne aj jeho nový mäsokombinát Althan, ktorý má tiež v Humennom. Do predvlaňajška bol totiž jeho comeback do mäsa v permanentných stratách. Medzi rokmi 2012 až 2014 Althan prerobil dohromady až vyše jeden a pol milióna eur.

Stále však jeho Althan zostáva len menším mäsokombinátom. Ešte aj predvlani jeho tržby činili iba päť miliónov eur. To tržby Mecomu sú až takmer 20-násobne vyššie.

Nová úlohy

J. Molnár, ktorý po revolúcii zarábal prvé peniaze predajom áut, oblečenia i liekov, tak teraz zažíva vo svojom biznise nové časy. Musí riešiť, ako svoje firmy dostať zo strát i ako ich priviesť k dynamickejšiemu rastu. Pri svojom bývalom Mecome také niečo nezažíval. Neustále s ním rástol už od roku 1995, keď sa zapojil do privatizácie štátneho podniku Mäsový priemysel Humenné. V tom čase to bol menší mäsokombinát. Až on z neho vybudoval lídra domáceho mäsiarstva. Aj jemu vlastnou šetrnosťou.

Pred vstupom do EÚ v Humennom nedal peniaze na drahú modernizáciu bitúnku do podoby, akú vyžadovali bruselské hygienické pravidlá. Mäso si nakupoval radšej od iných, čo sa úvermi na nové bitúnky zaťažili. Čas ukázal, že vtedy urobil dobre. Lebo neskôr mohol k Mecomu prikúpiť aj jedného zo zadlžených konkurentov aj s bitúnkom. Podobne veľkú firmu Mäsokombinát Hrádok Lučenec. Pente to pred necelou dekádou už predával všetko v jednom balíku. To, čo na tom však zarobil, teraz musí obhájiť v iných, aktuálne nie až takých ružových biznisoch.

Biznisy Jána Molnára za rok 2015
Firmy Sektor Tržby (v miliónoch eur) Hospodársky výsledok (v tisíckach eur)
Chemes energetika 22 -910
MPC Cessi pekárenstvo a cestovinárstvo 15 -221
Althan mäsiarstvo 5 2
Priemyselný park Chemes správa priemyselných zón 2 125
PRAMEŇ: Spoločnosti

TREND a TREND.sk patria do vydavateľského domu News and Media Holding, ktorý patrí do portfólia finančnej skupiny Penta.