Minister financií Eduard Heger (OĽaNO) stojí pred zložitým rébusom, kde zohnať peniaze na prehlbujúcu sa dieru v štátnom rozpočte. Príjmy rozpočtu sa ku koncu mája oproti vlaňajšku prepadli o 571 miliónov eur, zatiaľ čo výdavky medziročne vzrástli o miliardu. V štátnom rozpočte tak už teraz svieti obrovská diera na úrovni troch miliárd eur.

Národná banka Slovenska (NBS) navyše odhaduje tohtoročný prepad hrubého domáceho produktu na 10,3 percenta, čo vymaže predchádzajúce obdobie rastu a vráti slovenskú ekonomiku o tri roky späť. Takýto výrazný prepad bude mať negatívny vplyv aj na daňové príjmy. Ministrovi financií a vládnej koalícii tak neostane nič iné, len siahnuť do vrecka daňových poplatníkov.

Jednou rukou štát pridá pár drobných, druhou rukou to zoberie na DPH
 

Zákon o dani z príjmov by mal preto v krátkom čase prejsť viacerými zmenami. „Naším zámerom je vytvoriť jasný, logicky štruktúrovaný zákon, ktorý by obsahoval čo najmenší počet výnimiek,“ potvrdil pre TREND E. Heger. Už skôr povedal, že chce ísť cestou nižšieho zdanenia ľudí, ale vyššieho zdanenia majetku a spotreby.

Ktoré dane by mohli padnúť

Návrh na úpravu daní, na ktorom aktuálne pracuje rezort financií, sa podľa poradkyne ministra financií Renáty Bláhovej z BMB Partners snaží o vyvážený mix. Z nepriamych daní sa podľa nej budú zvyšovať len spotrebné dane, podobne ako je to vo viacerých krajinách. „Čo sa týka priamych daní, priestor je najmä na opätovné zníženie dane z príjmov právnických osôb, diskutuje sa znova o sadzbe devätnásť percent,“ konštatuje R. Bláhová pre TREND.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa