Veľká schéma finančnej pomoci s likviditou slovenských cestovných kancelárií výrazne pomohla ich stabilizácii. V rozhovore pre TREND to tvrdí prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií (SACKA) Roman Berkes.

Zároveň však zdôrazňuje, že nejde o nenávratné pôžičky, ale o úročené úvery, s ktorými sa cestovné kancelárie budú musieť v najbližších mesiacoch a rokoch vysporiadať a dlžnú sumu
vrátiť.

Ako hodnotíte obdobie od začiatku pandémie koronavírusu? Čo priniesol tento čas cestovným kanceláriám (CK) a agentúram?
 
Ostatné dva roky znamenali pre činnosť cestovných kancelárií a cestovných agentúr veľmi náročné obdobie, ale aj s podporou štátu sa nám podarilo toto obdobie dôstojne zvládnuť. Dôkazom toho je, že nedošlo k žiadnemu reťazovému krachu cestovných kancelárií a agentúr. Myslím si, že aj napriek prvotným obavám sme dokázali, že vieme aj mimoriadne situácie riešiť zodpovedne nielen pre našich klientov, ale aj pre štát.

Ako CK využili minuloročnú návratnú finančnú pomoc – zvýhodnené úvery od Slovenskej záručnej a rozvojovej banky na vrátenie peňazí zákazníkom za neuskutočnené zájazdy? 

Veľká schéma pomoci s likviditou cestovných kancelárií výrazne pomohla stabilizovaniu situácie a túto pomoc zo strany Ministerstva financií sme privítali. Rád by som však zdôraznil, že nejde o nenávratné pôžičky, ale o komerčné, teda úročené úvery a cestovné kancelárie sa budú musieť s danou pôžičkou v najbližších mesiacoch a rokoch vysporiadať a dlžnú sumu vrátiť.

Cestovné kancelárie však o svoje peniaze neprišli, všetky vyplatené zálohy, ktoré uviazli v zahraničí, môžeme čerpať vo forme služieb v nasledujúcom období. Záujem o cestovanie rastie, aj keď k číslam z roka 2019 sa dostávame pomalšie.

Akú časť výdavkov na vrátenie peňazí zákazníkom za neuskutočnené zájazdy z roku 2020 pokryla CK táto forma pôžičky?

Kritéria pre výpočet maximálnej sumy poskytnutého úveru, a to až do výšky záväzkov voči klientom za „odložené zájazdy“, boli jasne definované vo vyhlásenej výzve a čísla podliehali overeniu audítorom. Odhadovaná výška nezrealizovaných zájazdov bola podľa interných prieskumov SACKA na jar 2021 vo výške asi 65 miliónov eur. Nakoniec sa mnohé zájazdy v lete zrealizovali a na účel vrátenia peňazí klientom postačovala suma okolo 30 miliónov eur.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa