Zo Ženevy do Zürichu len za 17 minút alebo z New Yorku do Washingtonu za pol hodiny či s prepočtom na slovenské podmienky z Bratislavy do Viedne za osem minút. Nie, to vraj nie je žiadna futuristická vízia. Švajčiarsky startup odhalil svoje plány na vybudovanie hyperloopového transportného systému pod Alpami, ktorý by mohol prepravovať cestujúcich v kapsule rýchlosťou až 1 200 km za hodinu.

To je asi jedna devätina trvania ekvivalentnej cesty bežným vlakom. Ani zďaleka nesiahajú na túto rýchlosť rýchlovlaky, ktoré jazdia rýchlosťou cca 320 km/h, no ani dopravné lietadlá pohybujúce sa na oblohe rýchlosťou okolo 800 km/h. Ešte väčším prínosom nových hyperloopových dopravných prostriedkov by však bolo zanechanie takmer zlomku uhlíkovej stopy v porovnaní s cestovaním lietadlom.

Dokončili skúšobnú dráhu

Firma Swisspod so sídlom v Monthey práve dokončila stavbu svojej takmer 40 metrov širokej miniatúrnej prototypovej dráhy pre tento ambiciózny projekt, píše web dailymail.co.uk. Podľa generálneho riaditeľa a spoluzakladateľa spoločnosti Denisa Tudora plánujú hyperloopový rýchlovlak uviesť na trh do štyroch až piatich rokov. Firma neodhalila predpokladané náklady.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa