Ilavský výrobca obuvníckych zvrškov, firma Váh Obuv, oznámil úradu práce hromadné prepúšťanie. Po odevnom priemysle sa tak stredné Považie stáva náročné na udržanie aj pre ďalšie odvetvie, závislé od nízkych miezd – výrobu obuvi.

Koncom augusta by malo prísť o prácu päťsto riadnych zamestnancov tejto slovenskej odnože švajčiarskeho obuvníckeho koncernu Rieker, ako aj ďalšie tri stovky, ktoré v nej pracovali na dohodu.

Rovnako ako nedávne zatvorenie trenčianskeho závodu odevnej firmy Ozeta Neo, ani prepúšťanie vo Váh Obuv by nemali priniesť citeľnejšie zhoršenie štatistík zamestnanosti v regióne.

Okres Ilava patrí s ani nie trojpercentnou mierou nezamestnanosti medzi najmenej problémové na Slovensku. Napriek tomu, rovnako ako v bývalej Ozete, aj v ilavskom závode pripravujú pre prepúšťaných zamestnancov burzu práce, ktorá im má pomôcť nájsť si nové zamestnanie.

Rieker v Ilave končí

Ilavská prevádzka vykazovala v ostatných rokoch výrobu tesne pod úrovňou 140 miliónov korún. Výsledky za ostatný rok jej materská spoločnosť, komárňanská Rieker Obuv, nezverejnila. Rieker v nej konsoliduje všetky slovenské výrobné aktivity.

Tržby Rieker Obuv v minulom roku mierne stúpli a presiahli dve a pol miliardy korún. Po desiatich rokoch pôsobenia v krajine je pobočka Riekeru najväčšia firma v obuvníckej výrobe na Slovensku.

Gro výroby vrátane finalizácie má na Slovensku sústredené v Komárne. Na juhu Slovenska tiež produkuje vzorky, na základe ktorých odberatelia špecifikujú svoje objednávky.

Ilustračné foto – Maňo Štrauch