Rok v znamení pandémie bol pre väčšinu malých a stredných podnikateľov výrazným zásahom do organizácie výroby či prevádzky. Až 38 percent nich muselo svoje prevádzky úplne zavrieť alebo fungovali iba čiastočne. Vyplýva to z prieskumu, ktorú pre energetickú spoločnosť ELGAS v marci zrealizovala agentúra MNFORCE.

Takmer polovica z päťsto oslovených malých a stredných firiem, prevažne z oblasti služieb, potravinárstva, kovovýroby a poľnohospodárstva uviedla, že kvôli pandémii zápasia s poklesom tržieb.

elektrina
Neprehliadnite

Trhu s energiami chýba pohyb. Spotrebitelia dodávateľa neriešia

Tretine firiem pomohla kreativita

Za najčastejší negatívny dôsledok už viac ako rok trvajúcej pandémie firmy označili zníženie tržieb – zaznamenala ho takmer polovica opýtaných. Podľa prieskumu sa kríza negatívne prejavila aj v oblasti ľudských zdrojov, kde tretina firiem musela reagovať znížením počtu zamestnancov a pätina skrátením alebo úpravou úväzkov.

„O niečo pozitívnejšie vyznieva skutočnosť, že 28 percent malých a stredných podnikateľov bolo schopných zareagovať na obmedzenia zmenou alebo rozšírením svojej ponuky služieb, čím sa lepšie prispôsobili novým podmienkam na trhu. To ukazuje nielen ich flexibilitu, ale vytvára priestor pre rýchly reštart ich podnikania aj po uvoľnení opatrení,“ hovorí riaditeľka ELGAS Slovensko Jiřina Hinnerová.

Z pohľadu budúcnosti a klimatickej krízy sú povzbudivé názory malých a stredných firiem na využívanie energií zo zelených zdrojov pri ich podnikaní. Aj napriek zložitej ekonomickej situácii, až 22 percent firiem aktívne hľadá možnosti, ako zvýšiť podiel zelených energií na svojej celkovej spotrebe a sedem percent firiem si „zelenú“ energiu dokonca sami čiastočne vyrábajú.

Úspora môže byť výrazná

Zmeny vo fungovaní prevádzky sa prejavili aj v oblasti dodávky energií. Viac ako tretina by preto v zložitej situácii od svojho dodávateľa energií očakávala individuálne nastavenie cenovej ponuky a flexibilnejšie zmluvné podmienky v prípade mimoriadnych situácií.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa