Najviac nových spoločností na Slovensku, v ktorých figuruje zahraničný vlastník, má majiteľa z Českej republiky. Ich prírastok je zatiaľ najvyšší v histórii, ukazujú dáta poradenskej spoločnosti Bisnode. Česi u nás aktuálne vlastnia 12 061 firiem, za prvých päť mesiacov tohto roka založili 864 firiem na Slovensku. Za rovnaké obdobie minulého roka to bolo 850 spoločností.

Analytička Bisnode Petra Štěpánová vysvetľuje tento trend teritoriálnou blízkosťou, nulovou jazykovou bariérou či potenciálom rastu. Platí to však aj naopak. Za minulý rok sa Slováci po prvýkrát stali najčastejšími majiteľmi českých spoločností. Vlani do svojich portfólií zaradili ďalších 458 českých firiem, celkovo tak vlastnia 13 948 spoločností u našich susedov.

Na druhom mieste sú Maďari

Na druhom mieste z hľadiska zastúpenia zahraničných vlastníkov u nás skončili Maďari – na Slovensku ovládajú 10 931 firiem. Tu ale tempo rastu nebolo také výrazné ako v prípade Čechov. Podnikatelia z Maďarska si na našom trhu zriadili tento rok 316 podnikov, kým za rovnaké obdobie vlaňajška 387.

„Top trojicu najčastejších zahraničných vlastníkov našich spoločností uzatvárajú Rakúšania. Tí však výrazne zaostávajú za prvými dvoma, riadia u nás 3 999 podnikov, čo je medziročne o 51 viac,“ približuje ďalej Petra Štěpánová.

Zaujímavý je podľa nej aj nárast vlastníkov od našich zvyšných susedov – Poliakov a Ukrajincov. „Podnikatelia z týchto krajín ročne u nás založia viac ako sto spoločností,“ konštatuje s tým, že hlavným faktorom je geografická blízkosť.

Rusi na ústupe

Paradoxom minulého kalendárneho roka je, že počet ruských podnikateľov na Slovensku sa znížil. Kým ešte medzi rokmi 2018 a 2019 na našom trhu pribudlo 70 podnikateľov, za posledný rok ich od nás odišlo 17.

„Fakt, že by sa počet zahraničných vlastníkov medziročne znížil, sme dlhodobo nezaznamenali. Kým v predchádzajúcich rokoch sme videli, že vplyv protiruských sankcií nemal vplyv na apetít tamojších podnikateľov v rozširovaní aktivít na Slovensku, v súčasnosti vidíme odlev. Môže to znamenať aj predzvesť prichádzajúcej krízy,“ dodáva analytička Bisnode.