Majiteľ firmy RegioJet Radim Jančura označil nesúhlas s udelením licencie za nezákonný. Údajne splnil všetky povinné požiadavky na udelenie licencie.

Rezort dopravy nakoniec vyhovel jeho odvolaniu vo všetkých bodoch. Podľa vyjadrenia malo do licenčného konania neoprávnene a nad rámec svojich právomocí zasahovať mesto Nitra.

Ministerstvo svojím rozhodnutím potvrdilo, že jediný, kto postupoval presne v súlade so zákonmi, bol Banskobystrický samosprávny kraj. Ten v januári 2015 licenciu spoločnosti RegioJet vydal a následne čelil trestnému oznámeniu, že porušil zákon.

RegioJet upozorňoval na nerovnaké podmienky pri udeľovaní licencie aj v prípade prevádzky autobusovej linky zo Želiezoviec cez Nitru do Bratislavy a naspäť. Podľa RegioJetu vydala nitrianska župa licenciu na túto linku firme Jaroslav Tomek - Tomecar zo Želiezoviec.

Tá sa čiastočne prekrýva s linkou Bratislava - Nitra - Banská Bystrica, ktorú RegioJetu Nitra neschválila. RegioJet to považuje za ďalší dôkaz podivných praktík v Nitrianskom kraji. Viac informácií.

R. Jančura navyše vyzýva županov Milana Belicu, Pavla Freša a primátora Nitry Jozefa Dvonča, aby sa vzdali svojich funkcií. V prípade, že tak neurobia do 14. februára, je majiteľ súkromného dopravcu odhodlaný použiť všetky prostriedky na to, aby niesli trestnoprávnu zodpovednosť za nezákonné správanie.

RegioJet chcel autobusovú linku začať prevádzkovať už 3. novembra 2014. Každým dňom mu tak údajne vznikala škoda 4-tisíc eur.

Ako informoval R. Jančura, cestujúci budú môcť na tejto trase využívať najluxusnejšie autobusy v Európe za polovičné ceny, ako platia v súčasnosti. RegioJet má pripravených osem nových autobusov, každý za 350-tisíc eur.