V Európe v posledných rokoch rastie dopyt po bicykloch, čo badať aj na rastúcom objeme ich výroby. Každý rok sa ich v krajinách Európskej únie vyrobí viac ako dvanásť miliónov. Ani to však nestačí, len v roku 2019 sa totiž v Európe predalo približne 20 miliónov bicyklov. 

Titul najväčšieho výrobcu bicyklov v Európe si dlhé roky držalo Taliansko, objem výroby sa tam však za posledných päť rokov prepadol o polovicu. V roku 2019 sa tak vedenia ujalo Portugalsko, z ktorého pochádza približne každý štvrtý v Európe vyrobený bicykel. Dopomohla najmä expanzia siete športových obchodov Decathlon, ktorej dvorný cyklovýrobca RTE sídli neďaleko Porta. Megafabrika vychrli ročne 1,2 milióna bicyklov, z ktorých 95 percent smeruje na export.

Slovensko nie je v súčasnosti z európskeho pohľadu medzi lídrami, skôr sme sa posunuli k priemeru. Podľa dát európskeho štatistického úradu Eurostat bolo na Slovensku v roku 2019 vyrobených približne stotisíc bicyklov. Podľa samotných výrobcov, ktorých oslovil týždenník TREND je tento údaj podhodnotený a v skutočnosti to môže byť až dvojnásobok. Spolu s Českom sme však jedna z mála európskych krajín, ktoré pomáhajú tlačiť krivku výroby nahor. Naopak, vo v minulosti silnom Holandsku či v Maďarsku výroba dlhodobo upadá.

Prehľad firiem, ktoré sa na Slovensku výrobe bicyklov venujú, ako aj zdôvodnenie prečo môže byť tento rok na európskom trhu problém s nedostatkom nových bicyklov, nádete v aktuálnom vydaní TRENDU [14/2021].