Spoločnosť Grafton očakáva v roku 2022 nárast miezd o päť až osem percent. Najväčší dopyt po zamestnancoch bol vlani v sektoroch IT, automotive, elektrotechnika či potravinárstvo. Novými trhmi na hľadanie zamestnancov sa pre Slovensko môže stať bývalý sovietsky blok či Ďaleký východ. O vlaňajšom roku z pohľadu trhu práce, ako aj o jeho perspektívach sa TREND rozprával s Miroslavom Garajom, managing directorom personálnej agentúry Grafton.

V čom sa za posledné dva roky najviac zmenili vo firmách procesy prijímania nových ľudí? Nenarážam na formu pohovoru, ale na obsah.

Obsahovo sa toho až tak veľa nezmenilo – hlavnou úlohou ostáva zistiť čo najpresnejšie vhodnosť firmy ku kandidátovi a naopak. Čo sa zmenilo je, že sa skúma schopnosť potenciálneho zamestnanca pracovať a podávať výkony z domu a naopak potenciálny zamestnanec skúma, aký pracovný režim daná firma ponúka.

Na snímke Ivana Molnárová, CEO Profesia, spol. s r.o.
Neprehliadnite

Šéfka Profesie: Ak firmy na Slovensku nenájdu šikovných ľudí, odídu

S akými novými požiadavkami firiem na vedúcich pracovníkov ste sa stretli za posledné mesiace stretli?

Manažéri musia prispôsobiť štýl riadenia, spôsob rozdeľovania úloh, určovania priorít a kontroly výsledkov súčasnému pracovnému režimu, ktorý sa realizuje často v režime home office.

Dá sa povedať, že dnes je aj vzhľadom k nedostatku kvalifikovaných ľudí ľahšie než kedysi stať sa manažérom?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa