Vláda pekárom sľúbila finančnú pomoc v ťažkých časoch, v realite týždenne utlmia či obmedzia výrobu dve až tri pekárne. Aj odpojenie príplatkov za prácu v noci a cez voľné dni od odvodov a daní zatiaľ ostalo len na papieri.

Posledné výzvy z rezortov pôdohospodárstva a hospodárstva obsahujú toľko byrokracie, že malí a drobní pekári len ťažko dokážu zvládnu o fondy úspešne požiadať. Ako teda hodnotia posledné týždne v tomto odvetví a výhľadovo aj rok 2023? TRENDU to v rozhovore prezradil predseda predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov Milan Lapšanský.

Milan Lapšanský
Zdroj: Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov
Milan Lapšanský

Ešte v apríli vám premiér Heger sľúbil odpustiť dane a odvody z príplatkov za prácu. Ako to vyzerá?

Národná rada pred pár dňami schválila novelu Zákonníka práce, ktorú predložili poslanci opozičného Smeru. Príplatky ku mzde sa tak k 1. júnu 2023 „rozmrazia“. Od januára by sa mali znovu napojiť na rast minimálnej mzdy. Za návrh hlasovalo 110 zo 137 prítomných poslancov, čiže výrazná väčšina poslancov. Následne opozícia predloží v januári návrh, aby sa pre náš sektor uplatnila aj výnimka z platenia odvod a daní.

Vy ste však už pred tým dostali prísľub, že výrobcom čerstvých a základných potravín vláda z týchto príplatkov odpustí zdravotné a sociálne odvody. Predpokladáte, že sa tak skutočne stane?

Premiér nám to prisľúbil ešte v apríli. Stále očakávame, že sľub splní, aj keď odpojenie od odvodov napokon presadzuje opozícia, nie vláda. Ak by sa tak nestalo, výrazne nám vzrastú náklady a postihne to zákazníkov, ktorí budú musieť platiť za chlieb i pečivo stále viac. Takmer 80 percent pracovného času v pekárenstve totiž spadá pod príplatky za prácu. V tejto ťažkej dobe, poznačenej najskôr pandémiou a následne energetickou krízou, by nám vláda nemala hádzať ďalšie polená pod nohy.

K zvýšeniu príplatkov dôjde v celej potravinárskej sfére, v prvovýrobe, pri spracovaní aj predaji poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov. Preto podľa potravinárov možno očakávať rast cien. Týka sa to aj pekárov?

Prirodzene, výrobcovia potravín bojujú s enormnými cenami energií, ktoré sa im nedarí v dostatočnej miere premietnuť do odbytových cien, za ktoré od nich nakupujú produkty obchodníci.

Ministerstvo pôdohospodárstva pod vedením Samuela Vlčana v médiách prezentovalo, že vám poskytuje pomoc formou výziev. To vám nestačí?

Pre potravinárov ešte v októbri tohto roka pripravilo ministerstvo pôdohospodárstva schému štátnej pomoci za 10 miliónov eur. Realizovala sa cez Pôdohospodársku platobnú agentúru. Niektorí naši členovia pred pár dňami dostali vyrozumenie, koľko percent z oprávnených nákladov budú mať vlastne vyplatené.  Je to zhruba 28 percent z toho, na čo mali nárok.

Potravinári požadovali 35 miliónov eur, ale vyčlenená suma je o 20 miliónov menšia, čiže nepostačuje pre všetkých. V skutočnosti je to len malá a nedostatočná pomoc. Navyše, reagovať bolo na ňu možné len osem dní, čo je veľmi krátke obdobie a rana pod pás potravinárom. Vidieť to aj z toho, že o pomoc napokon požiadalo len 331 žiadateľov z celkového počtu 1 700 podnikov. Berieme to len ako marketing zo strany vlády, pretože aj z tých peňazí, ktoré dostaneme, budeme odvádzať daň z príjmov 21 percent, lebo je to súčasť výnosov.

S drahými energiami prisľúbilo firmám pomoc ministerstvo hospodárstva. Začiatkom decembra spustilo výzvu, ktorá vraj nemá zaťažiť podniky zbytočnou byrokraciou, sľubovalo preplatiť od 50-tisíc do 500-tisíc eur. Využili to vaši členovia? 

Rezort hospodárstva poskytuje dotácie cien elektriny a plynu v celkovej výške 359,8 milióna eur. Pritom štát má preplatiť za mesiace august a september tohto roka 80 percent z rozdielu ceny plynu a elektriny, ktorú firmy zaplatili nad stanovený strop. Podnikatelia môžu o peniaze požiadať do 22. decembra, čiže výzva beží zhruba 22 dní, čo je za nás bez problémov. Majitelia pekární musia nachystať všetky dokumenty, oskenovať ich, poslať rezortu a dúfať, že to budú mať v poriadku.

Aké majú s týmito výzvami skúsenosti malé a stredné pekárne? Dokážu ich vôbec vyplniť bez výraznejšej pomoci?

Prvá výzva z rezortu pôdohospodárstva, aj druhá výzva z rezortu hospodárstva, boli veľmi komplikovane pripravené. Vlčanov rezort nedostatočne informoval, že musíte mať registráciu v systéme ITMS2014. To znamená, že ak ste v tomto náročnom období nesledovali špecifické portály a nezahlásili ste sa do tohto systému, neboli ste oprávnený žiadateľ, čo je naozaj neakceptovateľné.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa