Začali lietať nové tento rok v Rakúsku registrované lowcostové aerolínie - dcéra Ryanairu Laudamotion či dcéra španielskeho Vuelingu Level, pribudol maďarský Wizz Air, nové linky Eurowings Europe, lowcostového člena nemeckej skupiny Lufthansa a na konkurenciu lowcostom sa dal Austrian Airlines.

Letisko podľa vývoja do konca augusta koriguje svoje celoročné prognózy. Namiesto pôvodného prírastku počtu cestujúcich o minimálne 6 percent už hovorí o najmenej ôsmich percentách.

Wizz Air aj Laudamotion tvrdia zhodne, že chcú byť lowcostovou jednotkou vo Viedni, ale porovnateľné údaje, kto je lepší, zatiaľ neposkytli. Jasnejšie bude až po skončení tohto roka a predovšetkým na záver roku 2019.

Wizz Air zverejnil, že od konca apríla do konca júna za prvé tri mesiace rozbiehajúcej sa a ešte nekompletnej prevádzky odviezol 60-tisíc cestujúcich a priemerne na let predal 91 percent leteniek. Laudamotion zasa uviedol, že iba v auguste odviezol pol milióna cestujúcich a paluby mal obsadené na 92 percent. Je to však súčet letov nielen z rakúskych, ale aj nemeckých a švajčiarskych letísk. Odkiaľ koľko, nešpecifikoval.

Wizz Air na budúci rok avizuje z Viedne najmenej 31 liniek do 22 krajín a na trh ponúkne vyše 2,2 milióna leteniek. Laudamotion chce v budúcom roku predať vyše päť miliónov leteniek na 83 linkách do 42 miest, neuvádza však ich rozdelenie medzi klientelu v troch po nemecky hovoriacich krajinách.

Tretí nový hráč Level k tohoročným štrnástim destináciám pridáva od jari budúceho roku iba tri ďalšie. Lacnou konkurenciou atakovaný Austrian Airlines zatiaľ sľubuje na 14 linkách 40 týždenných letov navyše. Eurowings Europe ani easyJet Europe plány na budúci rok, najmä na leto zatiaľ nezverejnili.