A to ešte nie je všetko. Nový konkurent ovládaný ukrajinským kapitálom chystá ďalšiu expanziu. Ďalej chce rozširovať mäsovú výrobu, dokonca plánuje investovať na Slovensku aj do vlastných hydinárskych fariem. Andrej Babiš tak môže post slovenskej hydinárskej jednotky rýchlo stratiť.

Manažér ukrajinského oligarchu

To, že ukrajinskí hydinári pozerajú po Slovensku, je známe už dlhšie. Už pred dvoma rokmi sa začalo hovoriť o tom, že nové hydinárne si tu chce postaviť so svojim agropotravinárskym koncernom Myronivsky Hliboproduct (MHP) Ukrajinec Jurij Kosiuk.

Biznismen, ktorý s majetkom jednej miliardy dolárov patrí medzi päť najbohatších Ukrajincov, je aj blízkym priateľom a obchodným partnerom bývalého ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Svojho času sa hovorilo, že nové slovenské hydinárne by ho mali stáť zhruba tri milióny dolárov.

Čo aktuálne prekvapuje je rýchly rast nových hydinárni EU Poultry. Okrem rýchleho rastu tržieb vykazuje firma aj slušné zisky. V prvom roku prevádzky, ktorým bol rok 2017, zarobil podnik vyše 380-tisíc eur. Vlani až skoro jeden a trištvrte milióna eur.

V porovnaní s pôvodnými informáciami majú nové hydinárne aj iného vlastníka. Slovenský obchodný register uvádza, že vlastníkom EU Poultry, ako aj ich materskej bratislavskej firmy WE Trade, nie je napokon Jurij Kosiuk, ale iný

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa