Sedieť pri okienku alebo v uličke je rozdiel ako pri klasických letoch, tak aj pri výletoch do vesmíru. Keď už sa človek vydá na takúto cestu, chcel by predsa vidieť všetko.  

Spoločnosť Virgin Galactic Holdings, ktorá plánuje turistické cesty do vesmíru, pochopila, že dôležité sú okná. Na virtuálnej prehliadke pre médiá predstavila kabínu svojho raketoplánu VSS Unity. Výhľad poskytujú nielen bočné, ale aj strešné okná.

Letenka za štvrť milióna

Spoločnosť Virgin Galactic nazýva svoju kozmickú loď „stredobodom“ zážitku. Dovoliť si ho môže ten, kto má viac ako 250-tisíc dolárov na kúpu letenky, pripomenula agentúra Bloomberg.

„Keď sme vytvorili spoločnosť Virgin Galactic, začali sme s tým, čomu sme verili, že bude optimálnym zážitkom pre zákazníka. Potom sme na báze toho postavili vesmírnu loď," uviedol britský podnikateľ a zakladateľ Virgin Group Richard Branson.

Pokračoval, že „táto kabína bola navrhnutá špeciálne tak, aby umožnila tisícom ľudí, ako ste vy a ja, bezpečne dosiahnuť sen o kozmickom lete – a to je neuveriteľne vzrušujúce.“

Virgin Galactic
Neprehliadnite

Virgin Orbit predčasne ukončila test rakety vypustenej z lietadla

Prvé lety už koncom tohto roka

Branson založil Virgin Galactic v roku 2004. Spoločnosť má v úmysle letieť so svojimi prvými zákazníkmi do vesmíru koncom tohto roka. Štartuje sa na klasickom lietadle, ktoré potom vypúšťa kozmickú loď. Tá zapaľuje svoj raketový motor, riadia ju dvaja piloti a šesť cestujúcich vynesú do výšky viac ako 100 kilometrov nad zemský povrch, čo už podľa NASA možno technicky označiť za „vesmír“.

Ako uvádza spoločnosť na svojom webe, sedadlá kabíny majú byť individuálne upravené, vyrobené pomocou najmodernejších techník výroby z hliníka a uhlíkových vlákien. Dôležitosť pohodlia amatérskych astronautov sa zdôrazňuje použitím penového materiálu a technických tkanín. Farebná paleta kabíny je zladená  s dizajnom sedadiel, kabíny samotnej a skafandrov.

600 budúcich astronautov

V súčasnosti Virgin Galactic eviduje 600 záujemcov –budúcich astronautov. Počas vesmírneho letu im umožnia zdieľanie fotografií a videí. Slúžiť na to má 16 kamier v kabíne plus ďalšie namontované vonku. V prednej časti kabíny je umiestnené veľké kruhové zrkadlo, ktoré dáva astronautom možnosť pozorovať sa v stave bez tiaže.

Michael Colglazier, generálny riaditeľ spoločnosti Virgin Galactic, povedal: „Som rád, že môžem s veľkou hrdosťou viesť naše talentované tímy pri uvedení tohto najnovšieho míľnika na našej ceste do vesmíru. Interiér kabíny kozmickej lode je v mnohých ohľadoch stredobodom návrhu cesty astronautov a to, čo bolo vytvorené, uľahčí a pozdvihne jedinečnú cestu pre tisíce ľudí, ktorí budú lietať.“