Veľkou témou na Medzinárodnom kongrese rodinných firiem, ktorý organizoval Inštitút rodinného businessu, bolo aj odovzdanie riadenia firmy do rúk mladým. Čoraz obľúbenejšou možnosťou je, že rodičia deťom firmu odpredajú.

Tie si tak musia tieto peniaze odpracovať, po smrti rodičov však má celá rodina istotu, že kúpna cena, ktorú deti za spoločnosť zaplatili sa im vráti.

Výmena stráží

Základom každého úspešného odovzdania biznisu je skoré a profesionálne plánovanie. V prípade nečakanej udalosti musí každý vo firme a v rodine presne vedieť, čo má robiť. Inak sa firma môže dostať zo dňa na deň do existenčných problémov.

Na snímke predseda NRSR Boris Kollár (Sme rodina) odchádza po prerušenej 28. schôdze Národnej rady SR v Bratislave 18. mája 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Polstoročný Občiansky zákonník trusty nepozná, majetky tečú do Česka

 Podľa expertov, v súčasnosti väčšina slovenských podnikateľov nemá pripravený plán na odovzdanie firmy deťom. Podobne je to aj so závetom. Bez detailnej poslednej vôle či plánu, ako konať v prípade úmrtia otca zakladateľa, sa firma dostáva do nestabilnej situácie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa