Ako v utorok na konferencii Newmatec informoval nový šéf trnavskej fabriky Stéphane Bonhommeau, s náborom ľudí začne firma v budúcom roku. Začiatok výroby je naplánovaný na rok 2019.

Prvý závod mimo Francúzska

Z liniek trnavskej automobilky PSA Groupe Slovakia budú schádzať trojvalcové benzínové motory EB Turbo PureTech. Slovenská fabrika bude v rámci skupiny PSA Groupe prvým závodom mimo Francúzska s vlastnou motorárňou, čo len potvrdzuje jej význam.

Trnavská PSA Groupe zažíva v posledných dvoch rokoch prudký rast. Vlani vyrobila rekordných 315-tisíc vozidiel, čo predstavuje štvorpercentný medziročný rast. Závodu pomohlo získanie nového modelu Citroën C3, z ktorého sa v Trnave vyrobilo viac ako 40-tisíc vozidiel. V tomto roku očakáva podnik ďalšie navýšenie produkcie na 350-tisíc automobilov.

PSA v Trnave opäť porastie, do výroby motorov príjme päťsto ľudí

Priestory montáže automobilov v PSA Peugeot Citroën v Trnave 1 Zdroj: SITA

Naberá aj konkurencia

V súvislosti s rastom produkcie automobilka spustila aj novú víkendovú štvrtú zmenu, kde zamestnala osemsto ľudí. Ani pomoc štátu s rekvalifkáciou dlhodobo nezamestnaných jej však nedokázala pomôcť obsadiť tieto miesta pracovníkmi zo Slovenska, a tak musela spoločnosť siahnuť po zamestnancoch zo zahraničia na čo dostala aj výnimku od štátu.

Prijať ďalších päťsto pracovníkov preto bude ešte náročnejšie. Koncom tohto roka totiž začne s masovým náborom aj štvrtá automobilka Jaguar Land Rover a v neďalekej Seredi otvorí svoj sklad aj americký Amazon s plánovanými viac ako tisíc zamestnancami.

Tlak na rast platov

Nedostatok ľudí tak zrejme vytvorí ďalší tlak na zvyšovanie miezd v automobilke. Priemerný mesačná mzda vrátane prémií a príplatkov bez započítania manažmentu dosiahla vlani v trnavskej dcére francúzskej automobilky úroveň necelých 1 400 eur. Priemerná hrubá mesačná mzda montérov prekročila zase hranicu tisíc eur.

PSA v Trnave opäť porastie, do výroby motorov príjme päťsto ľudí

Priestory lakovne automobilov v PSA Peugeot Citroën v Trnave Zdroj: SITA

Trnavská automobilka sa v tomto roku s odbormi dohodla na zvyšovaní platov v priemere o viac ako šesť percent, najviac dlhodobým zamestnancom. Napriek tomu časť zamestnancov nebola s fungovaním tamojších odborov patriacich pod OZ Kovo spokojná a založili nové Moderné odbory PSA Trnava. Od automobilky budú podľa oficiálneho vyjadrenia požadovať zlepšenie pracovných a sociálnych podmienok zamestnancov, vrátane zvýšenia platov.