Produkcia mierne klesla

Výroba vozidiel na Slovensku vlani podľa predbežných údajov Zväzu automobilového priemyslu (ZAP) SR opäť prekročila hranicu milión vozidiel, keď sa v trojici tunajších závodov svetových automobiliek vyrobilo viac ako 1,025 milióna áut. V medziročnom porovnaní ide o mierny pokles o necelé dve percentá. Odhad ZAP pre tohtoročnú produkciu zostáva na rovnakej úrovni, keďže Jaguar Land Rover začne v Nitre vyrábať až koncom roka a reálne sa tak do čísiel produkcie Slovenska dostanú až na budúci rok.

Keďže trnavská automobilka PSA Groupe rekordne rástla a žilinská Kia Motors Slovakia klesla len mierne, dá sa očakávať, že hlavným dôvodom vlaňajšieho zníženia je vývoj v bratislavskom Volkswagene. Ten okrem ostrého štrajku, ktorý na šesť dní prerušil výrobu, musí riešiť aj nábeh nových SUV modelov Porsche Cayenne, Volkswagen Touareg a Audi Q8, čo tradične vplýva aj na produkciu. Už v prvom polroku vlaňajška výroba v bratislavskej fabrike medziročne klesla o desať percent. Volkswagen finálne výrobné čísla zverejní až po oznámení oficiálnych výsledkov celého koncernu, ktoré je plánované v polovici marca tohto roku.

Trnava a Žilina bok po boku

Trnavská automobilka PSA Groupe medziročne navýšila produkciu o šesť percent na 335 069 vozidiel, čím opäť prepísala svoj rekord v počte vyrobených áut a len o necelých šesťsto kusov zaostala za výrobou v žilinskej fabrike. Nepotvrdili sa tak odhady trnavskej automobilky, ktorá rátala s výrobou až na úrovni 350-tisíc, čím by prvýkrát predbehla žilinskú konkurenciu. Z jej liniek zišlo vlani 335 600 automobilov, čo predstavuje medziročný pokles o jedno percento.

PSA aj vlani ťahal najmä dopyt po modeli Citroën C3, ktorý tvoril viac ako sedemdesiat percent produkcie a zvyšok výbehový model Peugeot 208. Ten by mala koncom tohto roka nahradiť nová generácia a neskôr pribudne aj jeho elektrická verzia.

Kia aktuálne dopláca na to, že dva z jej troch modelov sú na konci životného cyklu, ako aj na nestabilitu kľúčových trhov vo Veľkej Británii a Rusku. Kým nová generáciu modelu Cee´d príde na trh v máji tohto roku, náhradník modelu Venga zatiaľ nie je známy. V roku 2018 sa očakáva aj facelift bestselleru Sportage, čo by malo jeho predaje opäť mierne nakopnúť. Sportage vlani tvoril až 64 percent z celkovej produkcie žilinského závodu, kým Cee´d 29 percent a Venga zvyšných sedem percent.

Ako v časoch šrotovného

Vlani prekvapili predaje nových osobných vozidiel, ktoré opäť prepisovali historické tabuľky. V uplynulom roku sa na Slovensku zaregistrovalo podľa údajov ZAP až 96 085 osobných áut, čo je medziročný nárast o necelých deväť percent a najlepší výsledok od začiatku merania v roku 1993.

Celkový trh s novými vozidlami vrátane úžitkových a nákladných áut a autobusov narástol o viac ako sedem percent na 108 279 a dosiahol tak úroveň rekordného roku 2009, kedy však bolo na Slovensku zavedené šrotovné.

Diesel klesá aj u nás

Odklon európskych motoristov od dieselov vidno už aj na Slovensku. Kým počet 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa