Izraelská vláda sa rozhodla pre predaj roka. V snahe zlepšiť jeho konkurencieschopnosť plánuje privatizáciu prístavu v Haife, ktorý je najväčší v krajine. Tamojšia prístavná spoločnosť funguje od roku 1933, pričom pred vznikom štátu Izrael prístav slúžil ako brána do krajiny pre stovky tisíc židovských prisťahovalcov.

Vláda je toho názoru, že ak bude prístavný operátor v súkromných rukách, má väčšiu šancu vyrovnať sa silnejúcej konkurencii zo strany Číny, informoval portál idnes.cz. Číňania sa totiž chystajú hneď vedľa starého prístavu v Haife otvoriť druhý, úplne nový.

Treba nové myšlienky

O privatizácii sa hovorí už dlhšiu dobu, no teraz ju vláda chce urýchliť. Plánovanou cenou za prístavnú spoločnosť sú dve miliardy izraelských šekelov (necelých 457 miliónov eur). Bez ohľadu na konečnú cenu Izrael avizoval, že v rámci zmluvy investuje prvú miliardu šekelov do vylepšení a modernizácie zariadení.

„Potrebujeme ľudí, ktorí prídu z medzinárodného biznisu a prinesú so sebou nové myšlienky, ktoré pomôžu spoločnosti postaviť sa konkurencii,“ uviedol predseda predstavenstva prístavu Eshel Armony. Podľa neho síce teraz nie je na predaj prístavu ideálny čas, ale ak by ďalej vyčkávali, bolo by to ťažšie.

Čína verzus USA

Nový prístav v severoizraelskej Haife majú Číňania otvoriť už na budúci rok. Jeho majiteľ, spoločnosť Shanghai International Port Group (SIPG), doň investovala 52 miliárd eur. Zahraničné médiá píšu, že istú dobu chcel Izrael zveriť hlavný haifský prístav tomuto prevádzkovateľovi zo Šanghaja, ale nakoniec z toho zišlo. Čínske firmy však stále nemajú priamo zakázané ďalej sa uchádzať o nákup haifského prístavu.

Významnú rolu v tomto prípade hrajú aj Spojené štáty, keďže v susedných dokoch v Haife kotvia ich vojenské lode. USA sú dôležitým spojencom Izraela a ich administratíva teraz nalieha, aby si vybral „na koho strane je“, keďže na tej druhej stojí najväčší rival Ameriky – Čína. 

Prvý kupec na scéne

Podľa portálu idnes.cz sa na obzore objavil nádejný záujemca o kúpu prístavu. Je ním izraelský podnikateľ Eli Tilles, ktorý už v minulosti sprivatizoval prístav v Ejlate pri Červenom mori. Aktuálne sa nechal počuť, keď vyhlásil: „V Haife vidím potenciál.“