Najväčší priemyselno–finančný konglomerát na svete, americký General Electric (GE), pokračuje v ziskovom ťažení. Čistý zisk vo vlaňajšom štvrtom kvartáli medziročne vzlietol o viac ako polovicu na 4,5 miliardy dolárov a v raste tak pokračoval tretí štvrťrok za sebou. Tržby sa za posledné tri mesiace vlaňajška zvýšili o jedno percento a presiahli 41 miliárd dolárov. Údaje mierne prekonali očakávania analytikov na Wall Street.

Za celý minulý rok firma vykázala tržby 150 miliárd dolárov a čistý zisk 11,6 miliardy dolárov. Výsledky spoločnosti GE sa medzi investormi na kapitálových trhoch považujú za jeden zo základných firemných barometrov nálad naprieč americkými i globálnymi podnikateľskými sektormi.

GE je najväčší svetový producent elektrárenských turbín a tryskových motorov, jej činnosti však zahŕňajú napríklad aj finančné služby. Spoločnosť sa tiež angažuje na trhu s médiami, nehnuteľnosťami, vyrába lokomotívy, domáce spotrebiče a iné priemyselné zariadenia. Výkonný riaditeľ GE Jeffrey Immelt oznámil, že očakáva rast biznisu vo svete, čo sa pretaví do zväčšujúcich sa ziskov a tržieb v GE aj v nasledujúcich dvoch rokoch. Svedčí o tom aj rast nových objednávok, ktoré firme v poslednom štvrťroku zosilneli o 12 percent. Najväčší, pätinový rast mala spoločnosť pri strojoch a zariadeniach.

Za celý rok GE eviduje  objednávky vo výške 175 miliárd dolárov. Firma boduje a získava zákazky na nových trhoch v Číne, Indii, Blízkom východe a Brazílii. Mimoamerické trhy jej už teraz generujú 60 percent z celkových tržieb, v roku 2001 to bolo len 30 percent. Najnovší úlovok pre GE Transportation predstavovala objednávka čínskych železníc na lokomotívy a signalizačné zariadenia za 1,4 miliardy dolárov.

Skupina GE vlani zarábala vo všetkých hlavných divíziách - v GE Technology Infrastructure, GE Capital, GE Energy Infrastructure, NBC Universal a divízii výroby zariadení pre firmy a domácnosti, v ktorej si zaknihovala najväčší, štvrtinový rast. J.Immelt oznámil, že skupina je už na rastovej vlne a podľa jeho slov to pocítili okrem rastúceho cash-flow aj na silnejúcich ziskových maržiach v priemyselných divíziách. Rastúce zisky spoločnosti umožnili v minulom roku vedeniu GE dvakrát zvýšiť vyplácané dividendy, ktoré firma v roku 2009 musela pod ťarchou celosvetovej krízy skresať. V posledných štyroch mesiacoch sa manažéri zamerali aj na nové akvizície, na ktoré minuli šesť miliárd dolárov.

Na výsledky dnes pozitívne reaguje aj kurz akcií GE, ktoré sa posilňujú o viac ako tri percentá na 19 dolárov. Akcie GE sú súčasťou najstaršieho indexu Dow Jones Industrial Average. Za posledných šesť mesiacov ich kurz poskočil o viac ako tretinu nahor. Investori oceňujú atraktívne dividendy, ktoré teraz dávajú trojpercentný výnos a perspektívy rastu ziskov a tržieb firmy. Väčšina analytikov verí, že akcie GE ešte skrývajú rastový potenciál na viac ako desaťpercentnej úrovni v tomto roku.

Prácu J. Immelta ocenil aj Biely dom. Americký prezident Barack Obama ho čoskoro vymenuje za predsedu svojho nového poradného zboru, ktorý bude mať na starosti podporu ekonomického rastu a podnikateľského sektora v krajine.

Ilustračné foto na titulke - SITA/AP