Poisťovací biznis poisťovne Axa odkúpila rakúska skupina Uniqa za jednu miliardu eur. Axa svoj odchod zdôvodnila tým, že sa jej v regióne strednej Európy nedarí a svoje aktivity radšej sústredí na domácom trhu. Po predaji poisťovne Aegon, ktorú prevzala skupina NN, tak ide o ďalšie veľké zlučovanie poisťovacích ústavov na Slovensku.

Neprehliadnite

Cedule „Na predaj“ už chystajú aj poisťovne. Z trhu ich vytláčajú dane a regulácia

Európska komisia (EK) teraz akvizíciu schválila bez ďalších podmienok. Okrem získania súhlasu Národnej banky Slovenska (NBS) ide pri tomto predaji o ďalší dôležitý míľnik. EK nezistila žiaden rozpor so zákonom, ktorý definuje podmienky hospodárskej súťaže. Uniqa o tom informovala v piatok prostredníctvom tlačovej správy.

„Akvizícia postupuje podľa plánu. Po úspešnom dokončení financovania nás schválenie Európskej komisie posúva o krok vpred k uzavretiu transakcie, ktorá je veľmi dôležitá pre celú skupinu Uniqa”, hovorí Andreas Brandstetter, CEO rakúskeho koncernu Uniqa. Na kúpu si už poisťovňa zabezpečila dlhopisy v objeme 600 miliónov eur.

Neprehliadnite

Nie je to len o bankách. Štát si spravil dojnú kravu aj z poisťovní

Uniqa si ešte musí počkať na schválenie zo strany centrálnych bánk v Česku, Poľsku a na Slovensku. Oficiálne prevzatie rakúska skupina očakáva ku koncu tohto roka. Poisťovňa Uniqa kúpou získa 750-tisíc nových klientov na Slovensku a 10-percentný podiel na trhu. Pribudne jej aj druhý a tretí dôchodkový pilier.

V rámci všetkých krajín kúpou získa päť miliónov klientov, 2 100 zamestnancov a 800 miliónov eur ročne na poistnom. V regióne strednej a východnej Európy sa posunie zo siedmeho na piate miesto v rebríčku najväčších hráčov na trhu.