Hromadné prepúšťanie, ktoré v posledných dňoch na Slovensku ohlásili spoločnosti AT&T a Johnson Controls, nie je dobrou správou. Je však pravdepodobné, že sektor notoricky hladný po ľudskom kapitále rýchlo nájde pre prepustených ľudí uplatnenie.

Slovensko však má zlaté časy centier podnikových služieb (business service centers – BSC) zrejme za sebou. Rastie sa im z roka na rok ťažšie a v dostupnosti kvalifikovanej pracovnej sily či kvalitou podnikateľského prostredia stredoeurópsky región čoraz viac dobiehajú krajiny Ázie.

praca z domu
Neprehliadnite

Práca z domu bizniscentrá nezlomila, tlačí ich vpred

Spojenie vplyvu pandémie a globálnych trendov

Informáciu o plánovanom prepúšťaní spoločnosti AT&T priniesla v pondelok agentúra Reuters. Počet pracovných miest u tretieho najväčšieho tunajšieho zamestnávateľa v segmente servisných a zákazníckych centier by mal klesnúť približne o tristo, teda asi desať percent. Firma svoj krok označila za súčasť plánovaných úspor, ktoré nie sú výsledkom len aktuálnej krízy.

Hromadné prepúšťanie v utorok mesačníku Index potvrdila aj spoločnosť Johnson Controls. „V priebehu nasledujúcich mesiacov dôjde k úplnému presunu niekoľkých oddelení,“ uviedla hovorkyňa spoločnosti Ivana Marinčáková. Pozície sa presúvajú, nejde teda o klasické prepúšťanie, ale o presun pozícií do pôsobiska firmy v indickom Pune. Pozície zamerané na regionálnu zákaznícku podporu naďalej zostávajú v Bratislave.

Pracovníci SSC centier sa v marci presunuli do domáceho prostredia. Väčšina z nich odtiaľ pracuje dodnes.
Zdroj: Sebastian Gollnow
Pracovníci SSC centier sa v marci presunuli do domáceho prostredia. Väčšina z nich odtiaľ pracuje dodnes.

Prepúšťanie v oboch firmách je výsledkom dvoch faktorov. „Primárnym faktorom je zhoršujúca sa globálna ekonomická situácia v súvislosti s koronakrízou. Spoločnosti museli prehodnotiť svoje fungovanie vo všetkých krajinách a Slovensko nie je výnimkou,“ komentuje Peter Rusiňák, koordinátor BSC Fóra pri Americkej obchodnej komore, ktoré väčšinu najväčších hráčov v odvetví na Slovensku združuje. Druhým faktorom je dlhodobo proces v rámci vnútornej transformácie firiem na celom svete, ktorých prirodzenou súčasťou je digitalizácia, automatizácia procesov a vnútorná reštrukturalizácia.

Ľudia, ktorí sa nestratia

BSC trpia skôr nedostatkom kvalifikovaných zamestnancov na pracovnom trhu, než prezamestnanosťou. Na Slovensku pôsobí približne 65 centier podnikových služieb, pričom polovica z nich zamestnáva dovedna až 92 percent zamestnancov v tomto odvetví. S celkovým počtom viac než 37-tisíc ľudí je sektor podnikových služieb tretím najväčším zamestnávateľom v krajine.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa