Francúzsky ropný koncern Total oznámil v utorok prepad zisku v 1. kvartáli o 99 percent, čo je dôsledok prudkého poklesu cien ropy. Firma zároveň uviedla, že v dôsledku najnovšieho vývoja na trhoch výrazne zníži plánované investície. Ako informovala agentúra AFP, čistý zisk Totalu dosiahol v 1. štvrťroku 34 miliónov dolárov (31,07 milióna eur).

V rovnakom období minulého roka vykázala spoločnosť zisk 3,1 miliardy dolárov . Upravený zisk dosiahol 1,78 miliardy dolárov . Medziročne to predstavuje pokles o 35 percent. Najskôr výrazne klesli ceny ropnej zmesi Brent, ceny zemného plynu a do toho vstúpila pandémia nového koronavírusu, ktorá ešte viac zasiahla do dopytu po rope.

Ťažba ropy
Neprehliadnite

Ceny ropy pokračujú v raste, cena Brentu sa posunula nad 28 dolárov

Napriek tomu firma prekonala odhady analytikov oslovených spoločnosťou Refinitiv. Tí počítali s poklesom upraveného zisku na 1,4 miliardy dolárov . Celkové tržby spoločnosti dosiahli za 1. kvartál 43,87 miliardy dolárov . V rovnakom období minulého roka evidoval Total tržby na úrovni 51,21 miliardy dolárov .

Spoločnosť zároveň dodala, že v tomto roku zníži investície oproti plánu zverejnenému vo februári o 25 percent. Celkovo by tak mala v roku 2020 investovať menej než 14 miliárd dolárov .