Čína, odkiaľ sa na konci minulého roka začala šíriť choroba COVID-19, ktorú nový typ koronavírusy spôsobuje, tesne pred oslavami nového lunárneho roka obmedzila možnosti cestovania a požiadala obyvateľov, aby sa vyhýbali verejným miestam. Tieto obmedzenia zostali z veľkej časti v platnosti takmer celý február.

Čínske obchody firmy Apple boli minulý mesiac zatvorené aj dlhšie ako dva týždne. Šéf Applu Tim Cook už minulý mesiac upozornil akcionárov, že firme sa kvôli slabému dopytu nepodarí splniť výhľad tržieb na tento štvrťrok.

Organizácia IDC a Canalys, ktoré sa zaoberajú výskumom trhu, už skôr uviedli, že celkový odbyt smartfónov kvôli poklesu dopytu a narušeniu dodávateľských reťazcov vyvolaných koronavírusom klesnú v Číne v prvom kvartáli zhruba o 40 percent.

Najväčší podiel na poklese predaja vo februári mali zariadenia s operačným systémom Android, ktoré vyrábajú okrem iného čínske firmy Huawei a Xiao. Predaj týchto telefónov sa v Číne vo februári znížil na 5,85 milióna z 12,72 milióna v rovnakom období vlani.