Vlani sa ľudia po pandemickom období opäť vrátili k cestovaniu. Letná sezóna však bola chaotická. Hotely obmedzili upratovanie pre nedostatok personálu. Náklady na prenájom áut vzrástli v dôsledku vysokého dopytu a nízkej ponuky a miera meškania letov dosiahla maximá od roku 2014. Všetko vyvrcholilo viacerými štrajkami letiskového personálu.

Rekordná sezóna

Tento rok by mala byť situácia pokojnejšia. Do cestovného ruchu sa postupne vracia čoraz viac ľudí a kapacity sa snažia čo najviac rozšíriť hotely, ale aj letecké spoločnosti. Očakáva sa totiž rekordná sezóna. Priemerný počet cestujúcich na letiskách počas prvého kvartálu tohto roka už stihol prekročiť úroveň z roku 2019 a pripravený je ďalej rásť.

Vysoký počet cestujúcich vníma aj letecká spoločnosť easyJet, ktorá informovala, že za prvý štvrťrok prepravila 15,6 milióna ľudí, čo je o takmer štyri milióny viac ako za rovnaké obdobie vlaňajška. Veľmi silné obdobie spoločnosť zaznamenala hlavne počas Veľkonočných sviatkov, keď sa v priemere uskutočnilo až 1 600 letov denne.

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

O dovolenky na oceáne je rekordný záujem. Plavby v Karibiku môžu byť lacnejšie ako letenky

„Tento rast bude pokračovať aj počas leta, keď sa vrátime na úroveň spred pandémie. Vidíme silnú dynamiku rezervácií aj na leto, pretože zákazníci uprednostňujú letecké spoločnosti s dobrou kombináciou ceny a počtom destinácií,“ povedal pre Travelweekly generálny riaditeľ easyJetu Johan Lundgren.

Vysoké náklady aeroliniek

Pre turistov, ktorí si nerezervovali letenky či ubytovanie v dostatočnom predstihu môžu byť tohtoročné náklady na dovolenku vysoké. Od 8. januára, keď sa Čína po pandémii otvorila svetu, výrazne narástol dopyt po leteckom palive. Spolu s infláciou tak ceny leteckého paliva dosiahli historické maximá.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa