Dôvody, pre ktoré sa má s akciami Tesly prestať verejne obchodovať, vysvetlil E. Musk v rozsiahlom blogposte. Tvrdí v ňom, že mu ide o to, aby firme vytvoril prostredie, v ktorom môže fungovať čo najlepšie. Lebo v takom prostredí momentálne podľa neho nie je.

„Kvartálny cyklus enormne tlačí na to, aby sme robili rozhodnutia, ktoré sú možno správne v danom štvrťroku, ale nemusia byť správne z dlhodobého hľadiska,“ myslí si. To je v podstate definícia nočnej mory manažérov v každej verejne obchodovanej firme.

Cieľ špekulantov na pokles

Podobne ako iné spoločnosti, a možno ešte o niečo viac, Tesla podľa E. Muska trpí výkyvmi kurzu jej akcií. Napríklad nedávno po úniku správy, že Tesla od niektorých dodávateľov žiadala, aby jej vrátili časť z už zaplatených peňazí (čiže dodatočnú zľavu), stratila päť percent trhovej hodnoty.

Fakt je, že pod turbulencie sa často podpisuje aj sám E. Musk. Ako pred pár mesiacmi, keď na kvartálnom konferenčnom hovore zhodil otázky analytikov z Wall Streetu. Inokedy zasa šéf Tesly preukáže mimoriadnu presvedčovaciu schopnosť, vďaka ktorej napríklad akcionári viac-menej bez problémov zhltli aj spomínanú rekordnú stratu.

V článku sa ďalej dočítate:

- Aké sú hlavné problémy Tesly

- Ako dopadol Dell, ktorý stiahol akcie z burzy v roku 2013

- V čom sa Elon Musk podobá na Donalda Trumpa

Trocha iná než ostatné firmy pod kvartálnym a kurzovým tlakom je Tesla v tom, že sa na ňu zavesilo enormné množstvo špekulantov. E. Musk píše, že s akciami Tesly sa robí najviac krátkych pozícií v histórii obchodovania s cenným papiermi. V tomto type špekulácií sa robia stávky na to, že akcie firmy sú nadhodnotené alebo že firma zlyhá, a tak ich cena v budúcnosti klesne. Podľa nezávislých odhadov je v krátkych pozíciách umiestnená až

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa