Nemálo rodín si vie udržanie firmy v rukách predstaviť aj tak, že sa im o ňu budú starať najatí manažéri, pričom deti si ju budú kontrolovať iba ako investori. S takouto alternatívou nemá problém až tretina slovenských rodinných firiem. Viac ako polovica slovenských podnikateľských rodín zvažuje presun riadenia podniku či aspoň vlastníctva a kontroly na novú generáciu.

Tieto zistenia vyplynuli z aktuálneho vydania širšej štúdie Barometer rodinných podnikov v Európe, ktorú zrealizovala poradenská spoločnosť KPMG a združenie EFB (European Family Businesses). Zber dát prebiehal pred letom, na otázky reagovalo celkovo jeden a pol tisíca ľudí z rodinných firiem z 26 európskych krajín.

Na dobrej vlne

Rodinným podnikom sa na Slovensku podľa prieskumu tiež celkom darí. Siedmim z desiatich firiem sa za posledný rok zvýšil obrat. Podľa vlaňajšieho prieskumu zaznamenala nárast obratov pritom iba necelá polovica opýtaných. Viac ako tri štvrtiny z tunajších rodinných podnikov posledný rok zvýšilo alebo udržalo aj zamestnanosť.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa