Ako si splniť cieľ aj napriek tomu, že tu máme krízu? Je to vôbec možné? Stačí sa začítať do nášho článku a dozviete sa viac.

Lepšie je zažať sviecu ako preklínať tmu.
Eleanor Roosevelt

Prečo a kedy je výhodné zmeniť živnosť na s.r.o.?

Založenie s.r.o v 2020 má oproti získaniu živnostenského oprávnenia viacero benefitov. Medzi vari najpodstatnejšie výhody patria ručenie za prípadné škody v prípade, že by firma neprofitovala a povinné odvody.

Nielenže v s.r.o môžete zamestnávať okrem iných osôb aj seba, ale takzvaná „eseróčka“ je výhodná v tom, že podnikateľ neručí svojim osobným majetkom, ale iba vlastným majetkom spoločnosti, ktorý má k dispozícii.

Okrem toho, môžete v s.r.o. platiť odvody, napríklad za seba, do sociálnej poisťovne a zdravotnej poisťovne podľa vyplácania odmeny. Ak si teda nevyplácate žiadnu odmenu, môžete tak Sociálnu poisťovňu úplne obísť a v zdravotných odvodoch sa dokážete dostať aj pod hranicu minimálneho zdravotného odvodu.

Založenie s.r.o. je oproti založeniu živnosti administratívne a teda aj časovo o niečo náročnejšie, čo už ale pri využití odbornej pomoci až tak neplatí.

Aké kroky potrebujete vykonať, aby ste založili s.r.o.?

  1. Určiť obchodné meno, sídlo a predmet podnikania. Zvoliť nielen spoločníkov, ale aj konateľov spoločnosti. Ďalej je potrebné určiť správcu vkladu, ktorý je rovnako dôležitý ako zadanie výšky vkladov spoločníkov a celkovej výšky základného imania.
  2. Ďalším krokom je vypracovanie zakladateľských dokumentov, ohlásenie živnosti a podanie návrhu na zápis s.r.o. do obchodného registra.

Vybavenie všetkých dokumentov môže trvať 3-4 týždne a v súčasnej situácii aj o niečo dlhšie.

Ilustračné foto
Zdroj: Shutterstock.com
Ilustračné foto

Ako všetko zvládnuť o niečo jednoduchšie a rýchlejšie?

1. Založte si s.r.o. online.

Online založenie spoločnosti je v súčasnej situácii prijateľnejšou, rýchlejšou a dokonca lacnejšou alternatívou. Využite služby spoločností, ktoré sa venujú zakladaniu s.r.o. a kompletne všetko vybavia za vás.

Spoločnosti zamerané na zakladanie s.r.o. vám ponúknu profesionálne know-how týkajúce sa založenia s.r.o, zaobstarajú Živnostenské listy, zaregistrujú vašu spoločnosť do Obchodného registra a tiež na Daňovom úrade. Dokonca vám dokážu pomôcť aj v prípade, ak by raz prišlo k likvidácii spoločnosti.

Ak chcete už na začiatku zvýšiť prestíž s.r.o., niektoré firmy dokonca ponúkajú možnosť zriadenia virtuálnej kancelárie v Bratislave, čo je pre potenciálnych zákazníkov veľmi príťažlivé.

2. Kúpte si hotovú spoločnosť

Pokiaľ vás tlačí čas, nemusíte spoločnosť zakladať na priamo, ale odkúpiť už existujúcu spoločnosť s ručením obmedzeným, ktorá nielenže má hotové všetky správne dokumenty, ale tiež splatené základné imanie.

Ready made s.r.o. nie je zaťažená žiadnou obchodnou históriou záväzkov ani pohľadávok, takže môžete hneď po zmene konateľov a spoločníkov, prípadne názvu či sídla a iných potrebných náležitostí, rovno začať podnikať. Prepisy zvyčajne trvajú 5 pracovných dní, takže do týždňa môžete fungovať ako plnohodnotná s.r.o.

Vďaka novým vládnym opatreniam sa tak ako novovznikajúci podnikatelia nadchádzajúceho obdobia po pandémii obávať preto nemusíte, ale práve naopak dokážete svoje podnikanie rozbehnúť s lepšími a výhodnejšími podmienkami ako kedykoľvek predtým.