Poisťovacie domy chcú od vlády Igora Matoviča daňové ústupky. Horúcou témou je najmä nová osempercentná daň z neživotného poistenia, ktorá začala platiť od začiatku minulého roka. Ako očakávalo pôvodné vedenie ministerstva financií, poisťovne ju premietli do cien poistiek. Národnej banke Slovenska (NBS) sa však nepáči spôsob, akým to klientom oznamovali a začala ich za to pokutovať.

Ing. Martin Žáček Csc. - generálny riaditeľ poisťovne UNIQA
Neprehliadnite

Šéf poisťovne Uniqa: V neživotnom poistení nemáme závratné zisky. Daň musia platiť klienti

Tŕňom v oku poistného sektora je aj odvod z regulovaných odvetví, ktorý musia poisťovne platiť od roku 2012. Pôvodne sa mali peniaze šetriť na ďalšiu krízu tak, ako v prípade špeciálneho bankového odvodu. Štát navyše tvrdí, že patria do regulovaného odvetvia, čiže majú aj zásadnú výhodu na trhu. Poisťovacie domy sa bránia tým, že na trhu nemajú monopolné postavenie a odvod už aj tak stratil svoj účel.

Posledná zložka finančného sektora

Takzvaný odvod z regulovaných odvetví dnes musia platiť odvetvia energetiky, verejných vodovovov a kanalizácií, elektronickej komunikácie, farmácie, poštových služieb, železničnej dopravy, leteckej dopravy, poskytovania zdravotnej starostlivosti, poisťovníctva a verejné zdravotné poisťovne. Povinnosť platiť odvod vzniká až vtedy, keď je suma výsledku hospodárenia aspoň tri milióny eur.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa