Stavebný boom v prvej polovici minulého roka prial aj slovenskej dcére nemeckej spoločnosti Rettenmeier Holding, ktorá v Liptovskom Hrádku prevádzkuje pílu, ako aj výrobu rôznych produktov zo smrekovej guľatiny.

Spoločnosť Rettenmeier Tatra Timber má aj svoju vlastnú elektráreň na biomasu, čo jej v týchto energeticky náročných časoch pomáha pokryť až dve tretiny spotreby. Biomasa vzniká vo výrobnom procese spracovania guľatiny. „ Počas pracovných dní využívame elektrinu len v rámci nášho závodu, avšak počas víkendov alebo nocí ju dodávame aj do verejnej siete,“ hovorí generálna riaditeľka spoločnosti Ingrid Benčová.

Na snímke generálny riaditeľ spoločnosti Kuehne+Nagel, Radoslav Miko
Neprehliadnite

Silný rast logistickej firmy Kuehne + Nagel pokračuje, posilnila projektové cargo

Rekordné čísla

V minulom roku dosiahla spoločnosť Rettenmeier Tatra Timber rekordné tržby aj rekordný zisk. Tržby jej narástli o 39 percent na 107 miliónov eur a čistý zisk o 225 percent na 14,4 milióna eur. Píla z Liptovského Hrádku je tento rok nominovaná na prestížne ocenenie TREND Firma roka 2022.

Nominácie TREND Firma roka 2022

Pod nárast tržieb sa podľa I. Benčovej podpísali dva faktory, ktoré idú ruka v ruke – dopyt a cena. „Vlani v prvej polovici roka kulminoval stavebný boom a s ním spojený dopyt po drevených stavebných prvkoch.“ Ustupujúca podkôrniková kalamita v Česku znamenala menej suroviny pre píly v strednej Európe. Rast cien bol preto skokový a kontrakty sa neuzatvárali na štvrťrok ako v minulosti, ale mesačne.

Vyše dvesto-percentný rast čistého zisku súvisel najmä so snahou o maximálne vyťaženie spracúvaného dreva, aby bol odpad čo najmenší a výsledný produkt s maximálnou maržou. Ďalším dôležitým faktorom bola agresívna cenová politika pri produktoch firmy a umiernená cenová stratégia nákupu suroviny. „Obe so sebou nesú aj riziká, no rozhodnúť sa treba, na to je manažment,“ hovorí pre TREND I. Benčová.

Vysoký dopyt zaznamenala firma vlani po všetkých výrobkoch počnúc stredovým rezivom na hobľovanie a výrobu lepených konštrukčných prvkov a panelov, končiac bočným rezivom na výrobu paliet, debničiek a výrobkov pre obalový priemysel. Dobre sa predávali aj profilované vnútorné a fasádne obklady, terasové podlahy, strešné laty, brikety a pelety.

Silný export

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa