Na konte má aj viacero rekordov. Jej horská dráha Ferrari Rossa v Abú Zabí dosahuje zrýchlenie z nula na 240 kilometrov za hodinu za neuveriteľné štyri sekundy. Na Floride zasa piešťanská firma dodala najvyššie ruské koleso na svete Orlando EYE, ktoré meria 120 metrov.

Nová hala

Množstvo nových projektov dotlačilo Stakotru k rozšíreniu svojho závodu. V priemyselnom areáli na okraji Piešťan postaví novú halu s rozlohou takmer šesťtisíc metrov štvorcových. Vďaka tomu spoločnosť pridá k dnešným takmer 250 zamestnancom ďalších tridsať. Ďalšie pracovné miesta môžu vzniknúť aj v logistike. Výšku investície firma nespresnila.

Plánovaná ročná produkcia bude podľa zámeru, ktorý Stakotra predložila úradom na povoľovanie, na úrovni 2 100 ton. Do nových výrobných priestorov budú pritom z kapacitne nevyhovujúcich priestorov presťahované súčasné pracoviská, pričom uvoľnené priestory budú využité na rozšírenie ostatných prevádzok firmy. V nových halách tak bude firma vykonávať len zváranie, zapasovanie susedných segmentov a privarenie prírub.

Aj nadzemné metro

Stakotra nevyrába prenosné atrakcie, ale špecializuje sa na veľké projekty – pevné konštrukcie kolotočov a atrakcie veľkých zábavných parkov, ako sú horské a vodné dráhy, ruské kolesá, vyhliadkové, padacie či vystreľovacie veže. Takmer všetky atrakcie sa projektujú na zákazku.

Piešťanci konštruujú aj takzvané monoraily – nadzemné metro, ktoré vyvážajú do afrických štátov, Mexika či Venezuely. Spoločnosti Stakotra Manufacturing sa v minulom roku darilo. Jej tržby narástli až o štvrtinu na necelých 25 miliónov eur. Zisk sa však mierne znížil, keď klesol o deväť percent na 623-tisíc eur.