Holandský elektrotechnický koncern Philips vytvoril v prvom štvrťroku čistý zisk 138 miliónov eur, čo je medziročný prepad o 31 percent a horší výsledok, než sa čakalo. Tržby predstavovali 5,26 miliardy eur a takisto zaostali za odhadmi. Philips zároveň oznámil, že z organizačnej štruktúry vyčlení výrobu televízorov a prevedie ju na nový spoločný podnik s firmou TPV. S ňou Philips už dlhší čas spolupracuje.

Philips bol kedysi významným výrobcom televízorov, kým ho dostihla ázijská konkurencia. Zmeny, ktoré teraz firma v tejto oblasti chystá, sú prvým významnejším počinom nového šéfa Fransa van Houtena. Jeho cieľom je zabezpečiť koncernu vyššie zisky. „Na plný plyn zatiaľ nejdeme. Vo Philipse je stále obrovský nevyužitý potenciál, ktorý musíme odomknúť,“ povedal van Houten vo finančnej televízii Reuters Insider.

Analytici s prepadom zisku síce počítali, v ankete agentúry Reuters ale pokles v priemere odhadovali na 19,5 percenta a predpokladali, že zisk bude predstavovať okolo 161 miliónov eur. Firma tiež varovala, že ju zrejme negatívne zasiahnu dopady nedávneho zemetrasenia v Japonsku.

Nový šéf Philipsu je špecialista na reštrukturalizáciu a vo vedení holandského podniku pôsobí až od začiatku tohto mesiaca. Manažér okrem iného povedal, že ziskovosť asi štyroch stoviek oblastí, v ktorých Philips pôsobí, ešte len vyhodnocuje. Je teda možné, že firma sa rozhodne niektoré aktivity v blízkej budúcnosti ešte odpredať.

Philips dal pritom zámer odkloniť sa od výroby televízorov najavo úplne jasne: V novom spoločnom podniku bude mať totiž len 30 percent akcií, zatiaľ čo TPV zostávajúcich 70 percent. Philips má navyše doložku, ktorá mu umožní svoj podiel predať, ak sa rozhodne o to požiadať. TPV sa zameriava na výrobu monitorov a sídli v Hongkongu. Výroba televízorov vo Philipse teraz zamestnáva asi 3600 ľudí, firma ich všetkých ale prevedie na TPV.

Akciový trh ale hodnotí zámery nového šéfa celkom priaznivo. Aj keď firme klesol štvrťročný zisk viac, než sa čakalo, akcie v priebehu dopoludnia vykazovali rast skoro o jedno percento, i keď otvárali v zápore.

Philips je najväčším svetovým výrobcom osvetlenia, elektronike sa už venuje menej než v minulosti. Firma sa ale pohynuje na viacerých trhoch. Patrí i k trojici najväčších svetových výrobcov nemocničného vybavenia a v Európe je najväčším výrobcom spotrebnej elektroniky.

Hlavnými konkurentmi Philipsu sú na poli nemocničného vybavenia a osvetlenia americká spoločnosť General Electric a nemecký Siemens. Súperov na trhu výroby televízorov má Philips viac, k hlavným patria kórejské podniky Samsung a LG Electronic, ale aj napríklad japonský koncern Sony. Napríklad v Číne vyrába televízory Philips práve spoločnosť TPV, a to na základe licencie od Philipsu. V Spojených štátoch má licenciu na výrobu spoločnosť Funai, v Indii spoločnosť Videocom.

Philips ukázal verejnosti svoj prvý televízor už v roku 1928. Vtedy to ale bol relatívne malý prístroj krabicových tvarov, ktorý má ďaleko k súčasným štíhlym modelom s plochou obrazovkou.

Ilustračné foto na titulke - Philips