Petr Kellner (56), majiteľ spoločnosti PPF a suverénne najbohatší podnikateľ v bývalom Česko-Slovensku, v sobotu 27. marca zahynul pri páde vrtuľníka na Aljaške. Magazín TREND Prime vlani odhadol jeho majetok na 9,2 miliardy eur. Kellner patril medzi stovku najbohatších ľudí na planéte.

Jeho príbeh sa začal pred viac ako tridsiatimi rokmi v čase ekonomickej transformácie. Do biznisu naskočil ako asistent produkcie filmových štúdií Barrandov hneď po Nežnej revolúcii. So spoločníkom Milanom Vinklerom založil firmu Správa prvého privatizačného fondu a vďaka úspešnej reklamnej kampani získala firma, ktorú spravoval, tri percentá všetkých investičných bodov. Po prvej vlne kupónovej privatizácie tak spoločnosť PPF spravovala (nie vlastnila) akcie viac ako dvoch stoviek podnikov v menovitej hodnote takmer päť miliárd korún.

Petr Kellner
Neprehliadnite

V rebríčku najbohatších bol už takmer stálicou. Kto bol Petr Kellner?

Púť medzi najväčších svetových boháčov sa Kellnerovi otvorila o niečo neskôr, v roku 1996. Dovtedy stihol transformovať privatizačné fondy na holdingovú spoločnosť a skupina PPF získala od štátu manažérske právomoci v Českej poisťovni nabitej peniazmi. PPF najväčšiu poisťovňu v Česku ovládla, ozdravila a neskôr predala talianskemu kolosu Generali. Najväčšou firmou skupiny sa potom stala splátková spoločnosť Home Credit, ktorá expandovala zo Slovenska a z Česka na ruský a neskôr aj čínsky trh.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa