Mimoriadne rýchlo vlani Pente navyše rástli aj aktíva jej firiem. Zatiaľ čo v nedávnych rokoch jej celkové aktíva medziročne rástli len o pár stoviek miliónov eur, tak minulý rok jej poskočili až o pol druha miliardy eur. Dostali sa na osem a pol miliardy.

Veľké predaje i jasné stálice

Dvaja najvýznamnejší spoluvlastníci Penty Jaroslav Haščák a Marek Dospiva o výrazných vylepšeniach jej výsledkov dnes pritom na pražskej tlačovke skupiny informovali s tým, že ich profit vlani významnejšie potiahli nahor hlavne odpredaje nemeckého výrobcu krmív pre domáce zvieratá Gimborn a pražského administratívneho centra Florentinum. Oboch predala Penta čínskym investorom.

No zároveň pozitívne výsledky podporila aj výkonnosť jej viacerých kľúčových spoločností. Už dlhšie medzi najziskovejšie firmy skupiny patrí napríklad stredoeurópska stávková sieť Fortuna, rovnako širší stredoeurópsky reťazec lekární Dr.Max či slovenský výrobca hliníka Slovalco, ktorý Penta ovláda aj spolu so škandinávskymi investormi.

Podľa informácii TRENDU je však aktuálne Penta spokojná s takmer všetkými svojimi biznismi. Za očakávaniami finančníkov údajne pokrivkávajú len dva poľské projekty. Tamojšie mraziarne Iglotex a sieť jazykových škôl poľskej skupiny Empik. Pár rokov dozadu bol zoznam slabších firiem Penty rozhodne širší. Skupina nebola vtedy spokojná s celým svojím mäsovým biznisom či svoju poľskú výrobu okien dokonca úplne zavrela.

Prírastky vo vzdialenejšej cudzine

Lídri Penty informovali aj o tom, že v tomto roku budú so skupinou rásť hlavne cez šírenie svojich kľúčových firiem mimo najbližšieho stredoeurópskeho regiónu Slovenska, Česka a Poľska.

„V tomto roku očakávame rast hodnoty skupiny najmä vďaka zahraničnej expanzii. V prípade Dr.Max hovoríme o Srbsku, Rumunsku a pravdepodobne aj Taliansku. Na ďalšie trhy bude vstupovať aj Fortuna,“ povedal M. Dospiva.

Výkonnosť skupiny Penta v miliónoch eur
2013 2014 2015 2016
celkové aktíva 6 500 6 700 7 000 8 500
celkové tržby 4 700 4 900 5 400 6 500
čistý zisk 100 70 200 251
Prameň: Penta

Sčasti sa už tieto plány aj dejú. Dr.Max už vstúpil na srbský trh, a tak na konci roka mal už celkovo 1 026 lekární. A Fortuna už rozšírila svoju značku aj do Rumunska.

Spomedzi svojich vlaňajších akvizícií si Penta viac cení aj kúpu slovenskej vetvy ruskej banky Sberbank a tiež kúpu viacerých ďalších nemocníc. V Poľsku získala nemocnice ACZ Group Wroclaw. Prvé nemocnice získala už aj v Česku.

V nákupoch pokračovala aj na Slovensku. Získala nemocnicu v Topoľčanoch a ide stavať aj nemocnicu novej generácie v Bratislave.

10 kľúčových udalostí vlaňajška podľa Penty

  • Predaj pražského kancelárskeho centra Florentinum
  • Rozhodnutie obnoviť výrobu lietadiel v českom Aero Vodochody
  • Dokončenie akvizície Sberbank Slovensko
  • Predaj nemeckého výrobcu krmív Gimbornu
  • Prezentácia nového pražského projektu Central Business District
  • Spustenie výstavby bratislavského projektu Sky Park
  • Vstup do sektoru zdravotníctva v Česku akvizíciou Nemocnice Vrchlabí
  • Začiatok expanzie siete lekární Dr.Max na juhu Európy
  • Vstup stávkovej siete Fortuna na rumunský trh
  • Rozhodnutie postaviť nemocnicu novej generácie v Bratislave

TREND a TREND.sk patria do vydavateľského domu News and Media Holding, ktorý patrí do portfólia finančnej skupiny Penta