Rumunské média pritom vychádzajú z neoficiálnych informácií z prostredia tamojšieho lekárenského trhu. Penta svoj údajný vstup do rumunskej skupiny nijako nekomentovala. Ak sa tento deal naozaj zreálni, pôjde o historicky najväčšiu transakciu finančníkov, čo zásadne posilní nielen ich lekárenský, ale aj celý zdravotnícky biznis.

Raz tak veľký Dr.Max

Hodnota prevzatia rumunskej lekárenskej jednotky je médiami odhadovaná na zhruba 350 miliónov eur. K dnešným skoro 1 300 lekárňam siete Dr. Max v strednej Európe a na Balkáne by tak malo pribudnúť ďalších 600. Flotila prevádzok Dr. Maxa by sa tým pádom rozrástla o necelú polovicu.

Výrazný skok by mohol Dr. Max zaznamenať aj vo svojich celkových ročných tržbách, ktoré predstavujú približne jeden a štvrť miliardy eur. Rumunská A&D Pharma k nim vie pridať ďalšiu vyše miliardu eur. V Rumunsku totiž neprevádzkuje len sieť lekární Sensible, ale integruje aj tamojšieho veľkého distribútora liekov Mediplus Exim.

Penta má už pod stromček nakúpené. Chystá sa na svoj historicky najväčší deal

Zdroj: facebook.com/drmaxlekaren

Ak Penta naozaj prevezme A&D Pharmu, bude to len ďalšie pokračovanie jej balkánskeho lekárenského ťaženia. Dr. Max, ktorý pôvodne vyrástol v Česku, na Slovensku a v Poľsku, totiž na Balkáne vlastní aj stovku srbských lekární. Už skôr navyše získal aj menší balík prvých tridsiatich lekárni v Rumunsku.

Skupina Penta už dávnejšie naznačovala, že chce sieť Dr. Max posunúť aj do Talianska či pobaltských krajín. Lekárne sú súčasťou jej širšieho zdravotníckeho portfólia, ktoré zahŕňa aj nemocnice a polikliniky. Na Slovensku majú finančníci aj vlastnú zdravotnú poisťovňu.

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.