Podpisom zmluvy sa tak potvrdili špekulácie, o ktorých písali nielen viaceré rumunské média, ale minulý týždeň aj TREND.sk. Hodnota prevzatia rumunskej lekárenskej jednotky bola už pritom skôr odhadovaná až na okolo 350 miliónov eur.

Nafúknutý Dr.Max

Vysoká hodnota transakcie znamená výrazné posilnenie celého biznisu skupina Penta. Začlenením A&D Pharmy do už dlhšie rozvíjanej stredoeurópskej lekárenskej siete Dr.Max sa zásadne posilní nielen jej lekárenská vetva, ale aj celý jej zdravotnícky biznis.

Akvizíciou spoločnosti A&D Pharma posilňuje Dr.Max svoju prítomnosť v strednej Európe a zároveň rozširuje svoje vedúce postavenie aj ako poskytovateľ zdravotnej starostlivosti v Európe," uviedol po podpise predaja generálny riaditeľ Dr.Max Leonardo Ferrandino.

Po prevzatí rumunskej posily sa Dr.Max začlenil medzi prvé štyri najväčšie lekárenské siete na starom kontinente. A&D Pharma totiž k dnešným 1 300 lekárňam Dr. Max v strednej Európe a na Balkáne pridáva takmer 600 vlastných. Flotila prevádzok Dr.Maxa sa tak rozrástá o takmer polovicu.

Penta dopiekla svoj najväčší deal. Za stovky miliónov kupuje rumunské lekárne

Zdroj: facebook.com/drmaxlekaren

Ešte väčší skok zaznamená Dr.Max vo svojich tržbách, ktoré mal doposiaľ na méte 1,4 miliardy eur. Rumunská sieť k nim pridá ďalšiu vyše miliardu eur. V Rumunsku totiž neprevádzkuje iba lekárne Sensible a Punkt, ale integruje aj tamojšieho veľkého distributéra liekov Mediplus Exim.

Transakcia ešte podlieha schváleniu zo strany príslušných protimonopolných úradov.

Smer Taliansko i Pobaltie

Prevzatie A&D Pharmy je len pokračovaním najnovšieho balkánskeho lekárenského ťaženia Penty. Dr.Max, ktorý pôvodne vyrástol v Česku, na Slovensku a v Poľsku, už totiž dlhšie v balkánskom regióne vlastní aj stovku srbských lekární, ako aj menší balík tridsiatich lekární v Rumunsku.

Penta sa tiež netají, že časom chce posunúť sieť Dr.Max aj do Talianska či pobaltských krajín. Lekárne sú súčasťou širšieho stredoeurópskeho zdravotníckeho biznisu Penty, ktorý zahŕňa aj nemocnice a polikliniky, pričom na Slovensku skupina má aj vlastnú zdravotnú poisťovňu.

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.