O záujme Penty o Markízu sa hovorilo v mediálnom prostredie dlhšie, napokon sa transakcia mala rozšíriť na celú skupinu CME, kam momentálne patria aj televízie v Česku, Rumunsku a Bulhursku. Transakciu mala Penta realizovať s čínskou CEFC. 

Prebratie Markízy a Novy by pritom Pente sťažovala aj platná legislatíva, ktorá zakazuje jednému majiteľovi vydávať celoštátne denníky a vlastniť aj televíziu. Obchod sa napokon nerealizoval po tom, ako sa ukázalo, že CEFC je vo svojom stredoeurópskom raste až príliš rozšafná a dostáva sa do finančných problémov.

Najnovšou informáciu ale je, že Penta má záujem o CME aj bez Číňanov. Dokonca už vymyslela, ako sa dostať k televíziam skupiny bez toho, aby mala problémy s dodržaním slovenského či českého mediálneho zákona.

Pravdepodobný plán Penty je taký, že  bude na kúpu CME hľadať iného partnera. Transakcia potom prebehne tak, že skupina CME sa rozdelí na jednotlivé národné televízie.

A kým iný partner z konzorcia oficiálne ovládne slovenskú Markízu i českú Novu, Penta sa chopí zostávajúcich dvoch odnoží – televízií v Rumunsku a Bulharsku. Práve takýto scenár pre TREND naznačil jeden zo spoluvlastníkov Penty Eduard Maták.

Viac o tom, ako vidí Penta svoje podnikanie nielen v médiách, ale aj v iných svojich kľúčových biznisoch, či o tom, ako na ňu dodnes dolieha škandál okolo korupčného spisu Gorila, sa dočítate v rozhovore s Eduardom Matákom v najnovšom čísle týždenníka TREND 17/2018.

Zaujímavý Balkán

„Pravdou je, že ako po príležitosti sa po CME stále pozeráme. Nie však ako 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa