Startupy prekvapili, ale aj padli na dno. Aj tak by sa dal nazvať vlaňajší rok významných technologických startupov, ktoré sa rozhodli vstúpiť na burzu.

Celkovo však bol vlaňajšok solídnym obdobím pre prvotné úpisy akcií a určil trend, akým budú investori nahliadať na startupy smerujúce na burzu v 2020.

Päť technologických startupov, ktoré sa považujú za horúcich kandidátov na prvotný úpis akcií (IPO) v tomto roku:

Squarespace (2004, New York)

Peniaze im padajú z neba. Top 5 startupov, ktoré majú namierené na burzu

Squarespace Zdroj: Getty Images

Spoločnosť ponúka jednoduchý nástroj, vďaka ktorému si internetovú stránku dokáže vytvoriť každý používateľ. Časy, keď sme na tvorbu potrebovali šikovného grafika či kódera, sú dávno preč.

V priebehu pár klikov, v obmedzenej forme, si používateľ pomocou predpripravených šablón dokáže vytvoriť stránku či e-shop podľa vlastnej chuti. Na internete dokonca existuje množstvo inštruktážnych videí, vďaka ktorým je celý proces ešte jednoduchší.

Squarespace spustila svoje služby v roku 2004 a v priebehu pár rokov dokázala vyzbierať od investorov milióny dolárov. Naposledy získala podľa portálu Crunchbase 200 miliónov v roku 2017 od investičnej spoločnosti General Atlantic.

Jej zakladateľ Anthony Casalena zatiaľ neoznámil presný termín vstupu na burzu. Očakáva sa však, že to bude tento, prípadne budúci rok.