Desať miliónov eur chce do slovenských firiem v priebehu najbližších dvoch rokov investovať Investičný klub G4. Zoskupenie, ktoré si prvé oficiálne stretnutie naplánovalo na tento týždeň, tvorí skupina slovenských manažérov a podnikateľov. Jeho jadrom sú pôvodní majitelia internetového portálu Azet.sk. Tí koncom minulého roku predali 70-percentný podiel vo firme slovenskej dcére mediálneho domu Ringier Axel Springer Media.

Kvarteto manažérov, ktorí sú stále menšinovými akcionármi Azetu a pracujú v jeho vrcholovom vedení, sa rozhodlo podnikať aj mimo internetového biznisu. Spolu s viacerými ďalšími individuálnymi investormi majú v pláne investovať v najbližších dvoch rokoch desať miliónov eur do perspektívnych firiem na Slovensku.

Názov Investičný klub vybrali pre dva dôvody, hovorí oficiálny reprezentant zoskupenia Karol Gogolák. Na rozdiel od tradičnejšieho fondu nebudú zhromažďovať dostupné prostriedky z trhu, ale zhodnocovať peniaze členov klubu. Keďže peniaze nebudú vo fonde, nebude sa automaticky investovať zo spoločného balíka. Po posúdení každého projektu sa jednotliví členovia klubu rozhodnú, kto akú sumu vloží. „Navyše, investičné fondy sa zaujímajú o projekty v objemoch rádovo vyšších, než plánujeme my,“ poznamenáva K. Gogolák.

Tým pádom nebude mať klub ani formálnu štruktúru. Rozhodovať sa budú na základe vlastných manažérskych skúseností. Potrebných finančných či právnych poradcov si budú najímať. Cieľom má byť najmä nájsť firmy, do ktorých možno kapitálovo vstúpiť, z ktorých vystúpil niektorí z majiteľov, alebo ktoré hľadajú prostriedky na financovanie rozvoja biznisu.

Investičné zoskupenie bude podľa formálneho šéfa Karola Gogoláka preferovať kapitálový vstup do imania spoločností, o inej forme účasti na biznise vybratej firmy rozhodnú len výnimočne. Pripúšťajú kúpu minoritného i majoritného podielu. Jedno z hlavných kritérií je to, aby mohli firme pomôcť svojimi nápadmi, manažérskymi skúsenosťami či kontaktmi.

Slovenské firmy zvolili ako cieľovú skupinu pre svoje investície z pragmatického dôvodu. Vzhľadom na objem svojho kapitálu nevidia potrebu budovať infraštruktúru vo viacerých krajinách. Navyše sa už v rámci konkrétnych transakcií udržíme v jedinej legislatíve, poznamenáva K. Gogolák.

V hľadáčiku klubu sa ocitnú firmy s ročnými tržbami najmenej dva milióny eur. Vedľajším kritériom by mal byť zisk najmenej stotisíc eur, to ale vzhľadom na rôznu brandžu či fázu rozvoja biznisu nemusí byť podľa K. Gogoláka pravidlo. Tým pádom je ale jasné, že nepôjde o začínajúce firmy. Čo sa týka odvetví firiem, má klub iba niekoľko výnimiek. Nebude investovať do developerských projektov, keďže takéto aktivity majú jeho členovia individuálne. Internetové projekty zas budú riešiť v rámci aktivít Azetu. Investori nie ú naklonení ani projektom, pre ktoré je potrebná špeciálne licencie, keďže tie spájajú biznis s politikou. Odvetvový limit nemajú.

„Musí ísť o podnikanie, ktorému dokážeme po pár hodinách vysvetľovania zdravým rozumom aspoň základne porozumieť. Nie špeciálne technologické projekty, na ktoré treba doktorát aby človek pochopil produkt,“ poznamenáva K. Gogolák. Do zvolených projektov chce zoskupenie investovať dlhodobo, aspoň na sedem rokov.

„Cieľ nie je kúpiť firmu, niečo zmeniť a predať, skôr asistovať pri jej rozvoji a potom inkasovať výnosy z investície,“ ilustruje K. Gogolák plány ďalším porovnaním s private equity brandžou. Pomerne konzervatívne nastavili aj očakávania na dlhodobé výnosy – na úrovni desať percent ročne.

Ako klub zatiaľ investori súkromne zbierajú aj námety na biznis – cez osobnú databázu e-mailových projektov. Dosiaľ zhromaždili dve desiatky námetov, ktoré budú posudzovať.

Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch