Teda aspoň z toho pohľadu, že tunajší pekári patria naozaj už dlhodobo k najstratovejším odvetviam domáceho potravinárstva. A pekári iste tiež vnímajú to, ako sa práve v posledných týždňoch vyostruje tlak Ministerstva pôdohospodárstva i vládnej SNS na obchodné reťazce.

Cez plánovaný odvod z ich obratu i cez ďalšie zásahy do ich obchodnej komunikácie s dodávateľmi. No pekárom zároveň hrozí, že tlakom na reťazce ublížia hlavne sami sebe. A rozhodne nie iba tým, že prerušením dodávok nahnevajú masy Slovákov, ktorí pôjdu počas sviatkov do supermarketov.

Hneď prvé riziko, čo nad pekármi visí, je to, že v medzinárodnom obchode podkuté reťazce si dovezú z cudziny namiesto ich čerstvého pečiva viac baleného pečiva s o niečo dlhšou dobou spotreby.

A takisto, že namiesto čerstvého pečiva rozšíria ponuku dopečeného mrazeného pečiva z vlastných supermarketových pecí. Mrazené pečivo tak bude ďalej naberať na sile. Veď už teraz v biznise s ním nerastie iba jeho dlhoročný dunajskostredský Minit, ale aj v Prešove už vyrástol jeho druhý veľký tuzemský producent Frost. Vlani tieto dve firmy utŕžili za svoje mrazené pečivá už celých 50 miliónov eur.

Priveľa pekární na jednom ihrisku

Navyše, za to, že slovenské pekárne ženie cenový tlak reťazcov už dlho do strát, si môžu aj samé. V ich sektore totiž doteraz neprebehla 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa