Páči sa nám to, kúpime to. O to skôr, že banky sa budú trhať, aby nám na to požičali. Zlepšíme to, budeme väčší. Tak donedávna prikupovala jednu firmu za druhou a rozbiehala developerské projekty finančná skupina J&T. Potom prišla kríza. Jeden zo zakladateľov skupiny Patrik Tkáč sa myšlienke, že kríza dostala J&T do existenčných problémov, intenzívne bráni. No pripúšťa, že prišiel čas správať sa striedmejšie a ubrať tempo. J&T sa ide deliť o to najlukratívnejšie, čo má. Česká skupina PPF Petra Kellnera vytvorila „žraločí fond“ a kupuje 40 percent energetického a priemyselného biznisu J&T. Teda dosiaľ najviac ziskovej časti portfólia.
Finančná kríza vás prinútila zlacňovať luxusné byty a skresala aj investície do akcií. Mali ste už ťažší rok ako ten minulý?
Posledné roky sme naozaj nakupovali, čo prišlo do ruky, bolo dosť peňazí na všetko. Teraz, keď kríza sťažila prístup k úverom, sme museli pristúpiť k reštrikcii. Do vlaňajšieho leta sme napríklad v Tatrách kvôli rozvoju turistického biznisu nakupovali v podstate všetko, čo mohlo byť potrebné. Odvtedy nič. Zrušili sme nové akvizície pozemkov a budov v Bratislave. V nových plánoch v nehnuteľnostiach sme sa zásadne obmedzili. Úplne sme orezali angažovanosť v Rusku. Našťastie, všetky realitné megaprojekty v Rusku sme mali len na štarte.
Takéto úspory sú pri J&T novinka. V dvoch prípadoch ste dokonca neuhrádzali záväzky. Koncom vlaňajška ste meškali s výplatou faktúr za stavebné práce na bratislavskom River Parku, zamestnanci českej televízie Z1 nemajú vyplatené mzdy.
K Z1. Konsolidujeme okolo 120 firiem. Keby sme mali pri každej, čo nedokáže plniť biznis plán – a Z1 je práve taká firma – rýchlo zasadnúť, zvýšiť kapitál alebo poslať pôžičku, kde by sa končila zodpovednosť manažérov? Keby šéf projektu, ktorému sa nedarí, zavolal do centrály len tak kvôli novým peniazom? Televízia funguje pol roka a jej príjmy sú plus-mínus nula. Neradi by sme projekt rušili, no ťažko tam očakávať zmenu.
Nastal čas selekcie a rušenia slabších biznisov?
V novom roku sme začali prehodnocovať aktivity, no skutočne rozbehnutý projekt sme zastavili iba jeden. Výstavbu bratislavského kancelárskeho komplexu Westend Square na Patrónke, aj keď máme dohodnutú časť nájomníkov. Niektoré pôvodné úverujúce banky skrachovali, no rokujeme s inými. Malo by sa to zasa rozbehnúť.
Viac kričali do sveta nesplatené faktúry na River Parku.
Dnes sú platby za práce na River Parku obnovené, ale na istý čas nás zasiahla opatrnosť bánk. Pri rozbehu projektu sme River Parku naplno verili a banky tiež. Úverové zmluvy sme síce mali, no niektoré detaily stáli len na džentlmenských dohodách. Mali sa dávať na papier v priebehu projektu. No keď sa rozbehla kríza, banky chceli mať všetko na papieri omnoho presnejšie. To sa nedá stihnúť za pár týždňov. Preto sme niekoľko mesiacov platili faktúry stavbárom z vlastného. Oproti predpokladom sme tam naliali o takmer 20 miliónov eur vlastných peňazí viac. Trvalo to dlho, až sme skoro začali mať pocit, že banky nás to nechajú postaviť samotných. Takéto projekty sa nedajú stavať bez úverov. Otvorene, keby sme nemali J&T Banku a nezakladáme si na dobrej povesti, prestaneme platiť faktúry oveľa skôr. Po tom, čo sme reálne platiť prestali, vytvoril sa tlak na všetkých stranách, aj na banky. Výsledkom je obnovenie toku úverov. To nie je výhrada proti prístupu bánk, možno proti pružnosti.
Obnovenie bankového financovania River Parku sa v podstate pohlo až po tom, čo sa byty naozaj začali predávať po zlacnení o 40 percent. To vám z plánovaného zisku odrezalo 60 či 70 miliónov eur. Iní developeri museli byť zhrození, že ste pokazili ceny na trhu s luxusnými bytmi.
Developeri nám nadávali. Vidíme to tak, že ak iní nemajú banku, môžu zastaviť stavbu a nič zvláštne sa nestane. O nás sa však veľa píše, sme ostro sledovaní, a tak sme niečo museli urobiť, aby projekt išiel ďalej.
Koľko máte v River Parku vypredaných bytov?
Polovicu. Vyše stovky je predaných.
Aj preto, že byty ste si kupovali aj vy a ľudia z vedenia J&T?
Ja som zobral dva, Jakabovič jeden a Korbačka tiež dva. Pri tejto cene to považujem za dobrú investíciu. Problém River Parku je, že na Slovensku nie je toľko bohatých ľudí, ako sme si pôvodne mysleli.
Pomerne veľké peniaze ste stratili na akciách. Vaše podiely v Unipetrole stratili na burze dve miliardy Kč. Nevložili ste na burzu a do realít neprezieravo veľa peňazí?
Čo je to naše riziko? Kríza sa raz musí skončiť, akcie pôjdu znova hore. Takisto naše investície do realít. Áno, niekde sme zostali teraz na úrovni pozemku a máme tam viazané peniaze. Ale v celej Bratislave máme len dva také rozľahlejšie pozemky. Jediné naše riziko je, že napríklad pri River Parku niekto na verejnosti vytvorí ošiaľ strachu a klienti začnú požadovať späť vklady.
Práve o to ide. Ak ste načas neplatili faktúry a prerobili ste na akciách, klienti J&T Banky iste znervózneli. Nezačali žiadať vklady späť?
Volali a pýtali sa. Osobne sme sa s nimi stretli, ukázali sme im podklady o reálnom krytí našich záväzkov majetkom a nikto z nich nepanikári. Zdroje u nás nechávajú. Konkrétne klienti privátneho bankovníctva, fyzické osoby a priamo ich firmy nám zverili vyše 150 miliónov eur. Vlastný majetok J&T predstavuje trojnásobok tejto hodnoty. Navyše, budujeme veľké rezervy hotovosti. J&T Banka má rezervy na výplatu všetkých vkladov pol roka vopred. To je pre nás najvyššia priorita.
Ako je to so štátnymi klientmi? Stále má u vás vklady Fond národného majetku?
Tak ako to bolo dohodnuté, fond si vklady koncom vlaňajška vybral. S tým istým úrokom, s akým sme pôvodne vyhrali tender na najvyššie zhodnotenie peňazí. O tom sa – a nevieme prečo – nehovorí: verejné organizácie majú u nás peniaze na základe tendrov.
Likvidita vašej banky nemusí byť ale úplne ružová lebo údajne teraz ponúkate za vklady až vyše 10-percentné úroky. Nie je to premrštené osobitne teraz v čase krízy?
To je nezmysel. To by bolo šialené. Ponúkame iba obdobný úrok ako bežné komerčné banky s bonusom navyše najviac v rozsahu jednej až dvoch desatín percenta. Aby sme sa odlíšili.
Predávate PPF 40 percent energetických a strojárskych podnikov za 200 miliónov eur. Nie je to z núdze cnosť?
Výnos z očakávaného vstupu PPF do aktuálne odčleňovaného energeticko-priemyselného holdingu je významná pomoc v tom, že klientom musíme o to menej osvetľovať našu dostatočnú finančnú likviditu. A budeme mať v skupine väčší pokoj. Ale nerobíme to len preto a nie je to krízou vynútená transakcia, bez ktorej by sme nevedeli existovať. Dôvodom je aj to, že v partnerstve s PPF budeme rýchlejšie rásť v energetike i priemysle. Jednoducho, nastala zmena myslenia. V záujme dynamickejšieho rastu sme už ochotní sa aj podeliť.
Nebola cena pomerne nízka? Sú to vaše najbonitnejšie podniky.
Nesúhlasím. Je pravda, že priemyselné a energetické firmy boli pre nás v posledných rokoch najziskovejšie. Len energetika nám robila polovicu zisku. Ale v čase, keď kríza skomplikovala čerpanie úverov a znehodnocuje burzové hodnoty firiem, je to pre nás veľmi dobrá transakcia – za cenu ako spred krízy. Veď naďalej ostávame spoluvlastníkmi podnikov. A dohodnutá cena 200 miliónov eur nie je náš jediný benefit. Prirátajte si, že po odčlenení podnikov odídu z bilancie J&T aj ich záväzky v zhruba obdobnej výške. Bilancia J&T sa tak zlepší o 400 miliónov eur.
Na čo využijete získanú hotovosť?
V prvom rade chceme v J&T Banke vytvoriť maximálnu rezervu. Do pol roka chceme mať rezervu trištvrte miliardy eur. A časť peňazí budeme držať na investície nového holdingu.
Potrebujete peniaze aj na posilnenie likvidity celej skupiny?
Budem sa opakovať. Áno, máme problémy s niektorými projektmi, no celé J&T nie je v problémoch. J&T Banka ako základ skupiny bude mať za vlaňajší rok zhruba rovnaký zisk ako predvlani, keď krízu nikto neriešil. A uskromňujeme sa v rozvojových projektoch. Napríklad aj v bankovníctve. Pôvodne sme uvažovali o nových pobočkách J&T Banky v Tatrách, Brne či v Ostrave. Upúšťame od toho. Sprísnime tiež poskytovanie úverov.
Pred zverejnením prepojenia s PPF ste informovali o plánovanej kúpe nemeckých uhoľných baní MIBRAG či o výstavbe tepelných elektrární v Moldavsku, Česku i na Slovensku. Až teraz sú tieto plány kryté reálnymi financiami. Predtým to bolo len také ukazovanie sa pred verejnosťou?
Uprostred informácií o neuhradených faktúrach za River Park dostal náš hovorca za úlohu povedať aj niečo pozitívne. Ale reálne sme tie projekty mali rozpracované už dlhšie.
Neobávate sa, že PPF časom v holdingu ovládne majoritu, lebo nebudete mať na financovanie nových investícií rovnako veľké balíky ako táto ešte väčšia skupina?
Môže sa to stať. Ale iba vtedy, ak s tým budeme súhlasiť. Viem si predstaviť, že príde obchod, ktorý by sme už nevedeli vykryť pomerne k výške nášho akcionárskeho podielu. Ale naša dohoda stojí tak, že nás k takejto transakcii nebudú môcť prinútiť.
V novom holdingu bude mať J&T s PPF po 40 percent akcií. Partner J&T Daniel Křetínský získal pätinový balík energeticko-priemyselného zoskupenia. Nebude teraz najbohatší muž J&T?
Hmm... možno hej. Ale energetika a český priemysel boli jeho práca. Nekúpil do skupiny jediný podnik, ktorý by si do roka, dvoch nerefinancoval kúpnu cenu. Navyše, podmienkou PPF bolo, aby J&T mala rovnaký 40-percentný podiel.
Chcete ďalej aktíva vyčleňovať do osobitných holdingov a hľadať pre ne spoluinvestorov?
Do samostatného holdingu sme koncom minulého roku vložili realitné developerské projekty. Nový holding chceme vytvoriť aj z „tatranských aktív“. Potom sme pripravení v Tatrách ísť aj do širších partnerstiev s inými vlastníkmi tamojších zjazdoviek či hotelov. Celé Tatry nemôžeme mať pod palcom len my. A ďalší podnikatelia z Tatier ako napríklad Ďuso Rezeš, alebo pán Telenský, už prejavujú záujem. No a ďalší holding chceme vytvoriť z našich ostatných hotelov mimo Tatier plus z hotela Kempinski v Tatrách. Ideálna predstava je, že pod materskou J&T zostanú len banky.
Údajne zvažuje aj koniec biznisu v realitách. Nové projekty rozbiehať nebudete a rozostavané predáte?
Nie, úplne odísť nechceme. Pracujeme na hoteloch v Tatrách i v Košiciach. Ide len o to, že nebudeme robiť kopec projektov naraz a na každom získanom pozemku nepostavíme vlastný „barák“. Jednoducho, okrem developmentu budeme kšeftovať s pozemkami. Aj teraz sme pripravení predať nejaké pozemky v Bratislave. Navyše, šetríme, z realitnej divízie sme prepustili desiatku ľudí. No zároveň, ak sa záujem o byty obnoví, bratislavský projekt Panorama City chceme preniesť z papiera do života.
Čo by ešte dnes mohlo byť v J&T na predaj?
Ak by prišla zaujímavá ponuka na nemocnice či laboratóriá, vieme sa ich vzdať. Po vynútenej likvidácii Európskej zdravotnej poisťovne nemôže byť naše zdravotníctvo tak komplexné, ako sme pôvodne plánovali.
A čo futbal? Sparta mala vlani historicky najvyššiu stratu.
No, dlhodobo nebudeme môcť zostať v oboch kluboch. V bratislavskom Slovane i pražskej Sparte. Veď sa v európskych pohároch môžu stretnúť aj v súťažnom zápase. Ale skôr asi preferujeme zotrvanie v Sparte.
Veľké plány vo výstavbe bytov či hotelov ste mali v Rusku. Sú stále živé?
Už nás to tak neláka. Všetko je to tam náročné a zdĺhavé. Rusi sú veľmi citliví na svoju pôdu. A tak skôr ako samostatne by sme tam vytvárali partnerstvá s miestnymi oligarchami.
Nemrzí vás kúpa moskovského hotelu Balčug, lebo aj Rusi začali šetriť a hotely sú tam poloprázdne?
Nie. Bola to dobra kúpa. Aj keď sme si na ňu zobrali úver s úrokom až 25 percent, lebo transakciu bolo treba urobiť rýchlo. Žiadne zvlášť veľké poklesy necítime. Obsadenosť išla pri najsilnejšom údere krízy dolu asi o desať percent. Celkovo, paradoxne, nám kríza pomáha. Všetky projekty na výstavbu nových moskovských hotelov sú pozastavené, ale existujúce sa využívajú. Napríklad Four Seasons neotvorí v Moskve hotel tri roky, ostatní podobne. Ten ich mal byť na druhej strane Kremľa. Teraz sa všetci sa sťahujú do Moskvy, idú vybavovať, riešiť problémy. Všetci tí ľudia musia bývať u nás.
Ako vás mrzia osobné straty na majetku?
Sám dnes menej nakupujem veci na bežnú spotrebu. Na ilustráciu, v piatok som do vypuknutia krízy nikdy nepracoval. Teraz áno, lebo bolo treba upokojovať klientov. Dôležité pre mňa je, že mám stále v rukách majetok, i keď jeho aktuálna hodnota môže byť nižšia. Je to vždy lepšie ako u niektorých ľudí, ktorých poznám a ktorí prišli na burze úplne o všetko. Navyše, z požičaných peňazí.
- Patrik Tkáč (35) je absolventom národohospodárskej fakulty Ekonomickej Univerzity v Bratislave. Spolu s Ivanom Jakabovičom a svojim otcom, bývalým šéfom Investičnej a rozvojovej banky, Jozefom Tkáčom založil pred takmer 15 rokmi investičnú skupinu J&T. Tá v posledných rokoch dynamicky rástla a postupne spravovala majetok presahujúci tri miliardy eur. No kríza vyvoláva v J&T nebývalé zmeny. Českú skupinu PPF, silnú v poisťovníctve či bankovníctve, si teraz púšťa do všetkých svojich energetických podnikov vrátane Pražskej a Plzenskej energetiky či slovenského výrobcu kotlov SES Tlmače. A takisto do všetkých priemyselné podniky v Česku akým je výrobca autobusov SOR Libchavy či mäsokombináty Vysočina a Krahulík. Dohromady ide až o dvadsiatku firiem, ktoré kryjú skoro tretinu majetku celej J&T.
Foto – Maňo Štrauch