Investorský tandem miliardárov Patrika Tkáča a českého podnikateľa Daniela Křetínskeho sa zrejme nevzdáva plánu postupného prevzatia nemeckej obchodnej spoločnosti Metro. Podľa agentúry DPA, finančníci prostredníctvom svojej spoločnosti EP Global Commerce (EPGC) už ovládajú viac ako 40 percent kmeňových akcií podniku.

Ako píše aj český portál E15, ktorý patrí do portfólia vydavateľstva spoluvlastneného D. Křetínskym, EPGC s vypršaním ďalšieho termínu pre prijatie ich dobrovoľnej ponuky na prevzatie akceptovala návrhy na predaj 10,6 percenta kmeňových a 1,84 percenta prioritných akcií Metra. Svoj podiel kmeňových akcií spoločnosti tak zvýšili z 29,9 percenta na 40,6 percenta.

Patrik Tkáč
Neprehliadnite

Expanduje aj v tých najhorších časoch. Patrik Tkáč si pripisuje stále nové investície

Vedenie Metra predaj neodporúčalo

Za kmeňovú akciu ponúkla firma P. Tkáča a D. Křetínskeho 8,48 eura. Hodnotu prioritnej akcie ocenili na výšku 8,89 eura. Vedenie spoločnosti Metro však ponuku označilo za príliš nízku a akcionárom odporučilo, aby ponuku odmietli.

Česko-slovenské duo finančníkov vstúpilo do Metra v lete 2018, odkedy sa opakovane snažia firmu ovládnuť. Ako upozorňuje agentúra DPA, po prekročení 30-percentnej hranice môžu svoj podiel zvyšovať bez toho, aby boli povinní predložiť ponuku všetkým akcionárom Metra.

Metro
Zdroj: Shutterstock

Spoločnosť sa v posledných rokoch sústreďuje na svoju kľúčovú veľkoobchodnú zložku, a tak predáva ostatné divízie, medzi ktoré patrila aj sieť hypermarketov Real. Tú od nej kúpila ruská investičná skupina SCP Group s partnerom X+Bricks, ktorí plánujú väčšinu z jej vyše 270 prevádzok rozpredať konkurentom.

Stojeden obchodov chce prevziať Kaufland zo skupiny Schwarz Group, obchod však brzdí Federálny kartelový úrad v Nemecku, ktorý akvizíciu pre deväť predajní zatiaľ neschválil. Spotrebitelia by totiž podľa neho v týchto miestach trpeli následkami obmedzenej hospodárskej súťaže, pretože Kaufland tam má príliš silné postavenie. Metro pôvodne ohodnotilo sieť Real na 900 miliónov eur. Pre zlý hospodársky stav spoločnosti ale malo Metro napokon zinkasovať asi 300 miliónov eur.

Daniel Křetínský
Neprehliadnite

Univerzálny biznismen z českej kotliny. Aktivity miliardára Křetínského nepoznajú hranice

Vsádzajú na retail v Európe

Podľa rebríčka týždenníka Trend a denníka E15 najbohatší Slovák P. Tkáč s majetkom takmer tri miliardy eur s partnerom D. Křetínskym investovali od začiatku koronakrízy v retailovom segmente aj vo Francúzsku a vo Veľkej Británii.

Prostredníctvom fondu Vesa Equity Investment v Británii tento rok kúpili podiel v maloobchodnom reťazci Sainsbury’s, čím sa stali jeho štvrtými najväčšími akcionármi. Na ostrovoch spoluvlastnia aj sprivatizovanú britskú poštu Royal Mail, kde sú s 13-percentným podielom akcií ich najväčším akcionárom s možnosťou ovplyvňovať jej riadenie. Vesa Equity Investment je registrovaná v Luxembursku, D. Křetínský v nej má podiel 53 percent a P. Tkáč 47.

Patrik Tkáč
Neprehliadnite

Tkáč a Křetínský chcú v sieti Metro väčší kus koláča. Predtým uspeli vo francúzskom Casine

Vyše sedempercentný podiel vlastní fond Vesa aj vo francúzskom maloobchodnom reťazci Casino, ktorý má po celom svete okolo 12-tisíc predajní. Do Casina vstúpil Tkáčov a Křetínskeho fond vlani v septembri a po nákupe akcií vo februári tohto roka držali takmer sedempercentný vlastnícky podiel a päťpercentný podiel hlasovacích práv. Vstupom silného investora do spoločnosti sa však ich podiel zmenšil a v septembri ho opäť Vesa dorovnala na vyše sedem percent.

P. Tkáč s D. Křetínskym krátkodobo vlastnili aj akcie americkej obchodnej sieti Macy´s. Keď po nástupe pandémie cena jej akcií klesla, skúpili v nej päťpercentný podiel. Po krátkom čase s opätovným otvorením jej prevádzok sa však hodnota akcii zotavila o vyše 60 percent a Vesa následne takmer celý podiel predala. Podľa odhadov na tomto obchode zarobila v prepočte vyše 30 miliónov eur.