Všetko sa to začalo ešte na jeseň v roku 2020, no spor sa vyostril vlani v lete. Letecká spoločnosť Qatar Airways si od Airbusu objednala dve lietadlá typu A350, za ktoré následne odmietla zaplatiť pre nedostatky na predchádzajúcich lietadlách. Európsky letecký gigant preto objednávku stornoval, a zároveň zrušil aj ďalší kontrakt na dodanie 50 menších lietadiel typu A321 Neo.

Airbus totiž využil klauzulu v zmluve, ktorá spoločnosti umožnila, pri nesplnení minimálne jedného záväzku zo strany zákazníka, odstúpiť od všetkých kontraktov, ktoré s ním má. Portál Leeham News uviedol, že stornovanie objednávok od významného hráča, ktorý nie je vo finančnej núdzi, je neslýchané.

Spoločnosť Qatar Airways pritom za tieto lietadlá doteraz zaplatila 330 miliónov amerických dolárov. Celý spor sa logicky dostal aj pred súd. V Londýne predbežne vyhoveli aerolíniám, keď koncom minulého týždňa súd nariadil Airbusu, aby až do finálneho rozhodnutia spoločnosť nepodnikala žiadne kroky, ktoré povedú k faktickému zrušeniu objednávky.

V praxi to znamená, že Airbus nemôže voľné výrobné kapacity ponúknuť konkurenčným aerolíniám. Proces medzi spoločnosťami sa začne zrejme už na začiatku marca. Hlavný proces, ktorého predmetom je oprava lietadiel A350, bude zrejme na konci rovnakého mesiaca.

Obrovské odškodné

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa