Firma Neuroconsan, v ktorej vedení je aktuálne lekárka, neurologička Zuzana Košutzká (34) už niekoľko rokov vyvíja technológiu na analýzu pohybu s pôvodným zámerom, aby toto riešenie pomohlo s presnejšou a včasnejšou diagnostikou Parkinsonovej choroby.

Dnes totiž stále drvivá väčšina diagnostiky v tomto obore prebieha iba okom doktora a voľným pozorovaním pacienta. Spoločnosť chcela do tejto oblasti vniesť výhody moderných technológií a postupne sa jej to darí. 

Lákalo ma zahraničie, ale aj Slovensko. Chcela som zistiť, čo všetko sa dá dokázať tu doma
Zuzana Košutzká, CEO Neuroconsan

S vývojom začala v roku 2016. Technologická platforma, za pomoci ktorej vzniká možnosť merať tzv. digitálne biomarkery, akými je napríklad chôdza zatiaľ testovali laboratórne v univerzitných nemocniciach v Pécsi, Brne a na klinike na bratislavských Kramároch. Samotné testy dopadli dobre. Covid však vývoj výrazne spomalil. 

Postcovidový syndróm a problémy s chôdzou

S Covidom súvisia akútne komplikácie, ale na druhej strane aj tie dlhodobé. V rámci postcovidového syndrómu sa objavujú kognitívne poruchy a tie môžu následne súvisieť s poruchami chôdze.

Riešenie, ktoré vyvíja Z. Košutzká spolu so svojim tímom dokáže pomôcť vytipovať ľudí, ktorí majú riziko vzniku spomínaných ťažkostí, potom ich môžeme monitorovať a pomáhať im pri samotnej rehabilitácii.

Štatistiky sa rôznia. Približne 27-30 percent pacientov, ktorí prekonali ochorenie Covid-19, môže mať dlhodobé ťažkosti spojené nielen s respiračnými, ale aj pohybovými problémami.

Očkovanie
Neprehliadnite

Maďarsko začalo vyvíjať vlastnú vakcínu proti covidu

Na Slovensku je vybavenie štátnych nemocníc oveľa horšie v porovnaní s tými, ktoré  navštívila v Paríži, Londýne či Tel Avive.  Mladá neurologička tvrdí, že je tu  priestor na budovanie, môžeme čerpať z európskych grantov a fondov. Treba myslieť pozitívne, pozerať sa vpred a vymýšľať, ako robiť veci lepšie. 

Celé video s lekárkou Košutzkou

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa