Počtom veterných turbín zatiaľ Slovensko za väčšinou iných krajín Európy zaostáva. Dôvodom bola aj nemožnosť výstavby nových zdrojov elektriny počas stop-stavu, ktorý rozvoj nových zdrojov blokoval od roku 2013 až to tohoročnej jari. S uvoľnením politiky sa čoraz častejšie objavujú nové iniciatívy.

Najnovšou je dvojica zámerov vybudovať veterné elektrárne v okolí Nových Zámkov. Vhodnosť inštalácií aktuálne prechádza zhodnotením vplyvov na životné prostredie.

HALLE, GERMANY - MARCH 16:  Workers 100m above the ground finish installing the turbine machinery into a 2.3 MW wind turbine from German wind turbine manufacturer Nordex at a wind farm at Wimmelburg March 16, 2007 near Halle, in eastern Germany. Germany has promoted wind energy aggressively in recent years and German wind turbine companies are experiencing a world-wide boom in demand. The 2.3 MW turbine produces enough electricity to power 1,800 households.  (Photo by Sean Gallup/Getty Images)
Neprehliadnite

Slovenský investor plánuje na Záhorí do piatich rokov postaviť rozsiahly veterný park

Turbíny nad vinicami

Potenciálnym investorom do veternej energetiky je slovenská spoločnosť Green Energy Holding. V prvom zverejnenom zámere investor avizuje ambíciu postaviť sedem veterných elektrární vrátane technickej infraštruktúry v katastrí obce Rúbaň. Druhý investičný zámer sa týka ôsmych veterných elektrární neďaleko obce Dedinka Mládeže. V obcoh prípadoch by malo ísť o trojlistové veterné elektrárne s celkovou výškou viac ako 250 metrov by mali mať výkon päť až sedem megawattov. Spoločne by dokázali za rok vyrobiť 225-tisíc megawatthodín elektrickej energie.

Plánované umiestnenie turbín veterného parku Rúbaň.
Zdroj: green energy slovakia
Plánované umiestnenie turbín veterného parku Rúbaň.

Nový veterný park by tak mal vzniknúť v katastri obce Rúbaň, v susedstve viníc a zrenovovaného areálu kaštieľa, v ktorom dnes sídli vinárstvo Chateau Rúbaň. Pozemky vyhliadnuté pre realizáciu investície sú dnes prevažne ornou pôdou. Umiestnenie veterného parku je podľa zámeru v súlade s navrhovanou zmenou územného plánu obce, s ktorou bolo prerokované. V prípade druhého zámeru pri obci Dedinka Mládeže je tiež potrebá aktualizácia územného plánu. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa