V pravidelnej rubrike 6+1 sa dočítate:

  • Kde a za koľko sa dá objednať auto na dobierku
  • Prečo sa Prezidentský palác premenil na transfúznu stanicu
  • Kde na Slovensku pribudnú chránené územia
  • Kedy otvorí Cinemax svoje kinosály
  • Kde sa nachádza obchod, v ktorom sa za nič neplatí
  • Kde sú európske hlavné mestá kultúry v roku 2020
  • Ako sa dostať vlakom z Bratislavy do Chorvátska

Darcovia krvi v Prezidentskom paláci

Sídlo prezidentky Zuzany Čaputovej sa vo štvrtok otvorilo verejnosti. Nešlo však o žiadny deň otvorených dverí, ale spoluprácu Prezidentského paláca s Národnou transfúznou službou SR pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi. Tento deň sa oslavuje už pätnásť rokov vždy 14. júna a v roku 2020 je to pod heslom „Daruj krv a urob svet zdravším miestom“, informoval Prezidentský palác. Ľudia tak priamo v paláci mohli dobrovoľne darovať krv.

Aj keď je pandémia na Slovensku už na ústupe, počet darcov krvi v posledných mesiacoch výrazne klesol. Podľa paláca je cieľom tejto kampane vyzvať ľudí, aby pomohli a stali sa pravidelnými darcami krvi. Navyše sa z darovania krvi priamo v paláci stane nová tradícia. 

Kancelária prezidenta SR v spolupráci s Národnou transfúznou službou (NTS) SR zorganizovala tento rok Prezidentskú kvapku krvi.
Zdroj: TASR
Kancelária prezidenta SR v spolupráci s Národnou transfúznou službou (NTS) SR zorganizovala tento rok Prezidentskú kvapku krvi.

„Aj krásnym prostredím paláca chceme prilákať najmä prvodarcov, ale, samozrejme, aj ľudí, ktorí už v minulosti zvykli darovať krv,“ povedala prezidentka Z. Čaputová, ktorá prišla osobne poďakovať dobrovoľným darcom. Krv darovalo aj 103 príslušníkov čestnej stráže. „Keď budeme k sebe solidárni aj v tejto oblasti a ľudia, ktorí môžu darovať krv, podporia ľudí, ktorí ju potrebujú, znamená to veľmi veľa,“ dodala hlava štátu.

Ďalšie chránené územia na Slovensku

Na Slovensku pribudnú nové chránené územia vďaka nariadeniu, ktoré už schválila vláda. Ide o chránené areály Vinište, Mostová, Bradlo, Nesvadské piesky a Jurský chlm. Všetko sú to územia európskeho významu (ÚEV), ktoré boli zaradené do národného zoznamu ÚEV schváleného vládou SR a Európskou komisiou, informovalo ministerstvo životného prostredia.

„Je najvyšší čas zabezpečiť plnú právnu ochranu našich najcennejších území a vzácnych biotopov a druhov európskeho i národného významu. Vyhlásením chránených areálov si ministerstvo splní aj požiadavky Európskej komisie,“ povedal minister životného prostredia Ján Budaj. 

Minister životného prostredia SR Ján Budaj.
Zdroj: Maňo Štrauch
Minister životného prostredia SR Ján Budaj.

V chránených areáloch budú platiť druhý až piaty stupeň ochrany. Predmetom ochrany sú predovšetkým biotopy európskeho významu, ktorých je na Slovensku celkovo 642. Ide napríklad o suchomilné travinno-bylinné porasty na vápnitých pieskoch, vnútrozemské slaniská a slané lúky. Vyhlásením území za chránené areály sa zabezpečí ich plná právna ochrana.

Cinemax otvára svoje kiná

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa