OTP Banka sa na Slovensku predávať nebude. Maďarský akcionár OTP Bank Nyrt stopol svoje plány predať dcéry na Slovensku a v Srbsku. Dôvodom je finančná kríza. Vo štvrtok to OTP oznámila budapeštianskej burze.

„V súčasnej situácii by mohli byť tieto aktíva predané len za veľmi nízku cenu, do čoho banka nie je tlačená,“ píše sa v jej stanovisku.

Finančná skupina oznámila možný predaj dcérskych bánk v júli tohto roka. Maďarský akcionár chcel počkať na „cenu, ktorá vytvorí výrazný zisk v porovnaní s cenou, za ktorú banku kúpila, a s jej nákladmi“. „Chceme otestovať cenu bánk,“ uviedla vtedy hovorkyňa banky Benigna Horváth. Situácia sa však zmenila a aj plány banky.

Manažment dnes dúfa že po kríze sa môže ich pozícia v oboch krajinách zlepšiť, tak aby banky viac prispievali k ziskovosti skupiny. Nedávne zmeny v top manažmente v srbskej OTP majú podľa stanoviska OTP zabezpečiť úspešnú implementáciu strednodobých strategických cieľov banky.

OTP Banka Slovensko dnes oznámila, že dosiahla za tri štvrťroky čistý zisk takmer 388 milióna korún, čo je dvojnásobok oproti trom kvartálom roku 2007. Prínosom k hospodárskemu výsledku mal byť aj predaj spoločností OTP Garancia poisťovňa a OTP Garancia životná poisťovňa francúzskej poisťovni Groupama. Poisťovne sa predávali na úrovni celej skupiny.

Hovorkyňa OTP Banky Slovensko Tatiana Jonáková ubezpečila, že OTP banka vďaka konzervatívnemu prístupu k umiestňovaniu zdrojov a k obchodovaniu na finančných trhoch nemá v portfóliu žiadne problematické aktíva.

Foto na titulke - Maňo Štrauch