Na východe Slovenska, konkrétne vo Valalikoch, vyrastie priemyselný park, ktorý bude určený pre potenciálneho investora. Strategické územie južne od Košíc by malo mať rozlohu viac ako tisíc hektárov. Vyplýva to z materiálu Návrh na vydanie osvedčenia o významnej investícii na investičný projekt „Strategické územie Valaliky“, ktorý koncom minulého roka schválil kabinet premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO).

Jasno by malo byť ešte tento rok

S cieľom zistiť, aké požiadavky investori pri hľadaní vhodných lokalít zohľadňujú pre svoje investície, bola vypracovaná štúdia, ktorá využíva primárne dáta zozbierané Slovenskou agentúrou pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) od potenciálnych investorov za obdobie rokov 2018 až 2020.

Zo spracovaných údajov vyplýva, že až 22 percent investorov (38 zo 173 investorov) preferuje umiestniť investície v okrese Košice-okolie. Uvedený okres bol pre investorov až trikrát atraktívnejší ako okres s druhým najväčším záujmom investorov – Trnava (12 investorov).

Výstavba priemyselného parku by mala podľa zámeru stáť necelých 121 miliónov eur. „Intenzívne pracujeme na tom, aby sme získali takéhoto investora,“ uviedol vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Názov firmy minister nespresnil, zamestnávať by však údajne mohla až okolo 5 000 ľudí. Pozitívne dopady by však mali pocítiť obyvatelia celého Slovenska.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa