V ich prípade sa navyše pridala aj konkurencia ferozliatinárov z Ukrajiny, ktorí po znížení vývozu do Ruska zaplavili lacnými produktmi tradičné trhy OFZ ako Poľsko, Česko, Maďarsko alebo Rakúsko.

Ceny na minime

„Ceny našich výrobkov dosiahli v prvom polroku vlaňajška desať- až pätnásťročné minimá. Situácia sa zlepšila až koncom roka,“ hovorí výkonný riaditeľ OFZ Branislav Klocok. Pozitívny trend pokračoval aj v tomto roku a dáva tak spoločnosti nádej na lepšie výsledky ako vlani.

Tržby OFZ v minulom roku klesli o desatinu na necelých 104 miliónov eur, no zisk sa prepadol z predvlaňajších 2,6 milióna eur na 700-tisíc eur. Ferozliatinári totiž vlani významne investovali.

Nová pec

Za takmer deväť miliónov eur prerobili jednu elektrickú oblúkovú pec. Vďaka tomu môžu v OFZ vyrábať čistý kovový kremík. Ide o ušľachtilú zliatinu, ktorú používajú automobilky, chemičky alebo výrobcovia solárnych panelov a komunikačných technológií.

Touto investíciou sa OFZ otvoril nový segment s vysokou pridanou hodnotou, čo podniku umožní diverzifikovať a odpútať sa od lacnej konkurencie z východu. Skúšobnú výrobu v novej peci odštartovali v apríli tohto roku a v treťom kvartáli už podľa B. Klocoka očakávajú jej plný nábeh.

V tomto roku plánujú v OFZ presťahovať zo starého areálu v Istebnom technológie na mletie siliko-kalcia, ktoré sa využíva na výrobu plnených profilov pre oceliarov. Zároveň plánujú aj modernizáciu tejto technológie.

Namiesto rýb budú pelety

Vzhľadom na minuloročné náročné trhové podmienky OFZ zatiaľ upustili od projektu na využitie odpadového tepla zo svojich taviacich pecí na pestovanie rajčín a chov rýb.

„Plánujeme len investície do výroby drevených peliet, na čo využijeme práve odpadové teplo, ktorým budeme sušiť piliny z drevárskych píl,“ vysvetľuje B. Klocok. Investícia si vyžiada približne milión eur a s výrobou peliet chcú hutníci začať v auguste tohto roku.