Svoje drevné múčky chce totiž začať využívať na výrobu drevoplastových kompozitných dosiek, ktoré sa lisujú zo zmesi múčok a plastových granulátov, a ktoré sa využívajú na pokladanie terás, výrobu obkladov stien, ako aj stavbu plotov.

Synovia na novinky

Spestrenie výroby v podniku naštartovali synovia jej zakladateľa Dušana Brečku. Práve oni otca nahovorili aj na investície do netradičnejších drevárskych výrob. Produkciu brikiet a múčok rozbehol už pred štyrmi rokmi jeho mladší syn Peter. A práve on teraz chystá aj projekt výroby drevoplastových materiálov, ktorý ma firmu stáť až okolo dvoch miliónov eur.

Omladená sninská píla chce vyrábať drevoplasty na terasy aj ploty

Píla Beky Zdroj: Milan David

Projektu rodina verí, pretože obľuba takýchto materiálov, hlavne v západnej Európe, stúpa. Podľa P. Brečku môže ísť o materiál budúcnosti. Drevoplasty sú na rozdiel od tradičných čistých plastov totiž nielen ekologickejšie, ale aj lacnejšie. Múčka má v porovnaní s plastmi iba štvrtinovú cenu. Navyše drevoplasty sú na dotyk príjemnejšie ako plasty a viac pripomínajú drevo. „Výroba drevoplastov by u nás mohla byť reálna do troch rokov,“ hovorí Peter, dnes už obchodný šéf podniku, ktorý dáva prácu až štvrť tisícke ľudí, a ktorého celoročné tržby presahujú osem miliónov eur.

Nové výroby brikiet i múčok pritom napomohli firme aj k vyšším ziskom. Posledné roky už v čistom zarába okolo 200-tisíc eur. Nové kompozitné materiály jej môžu priniesť ďalšie zisky.

K pílam pridávajú CNC-ečka

Svoje profity však ide firma zveľaďovať aj cez tradičnejšie výroby nábytkárskych polotovarov.

Práve teraz realizuje investíciu do nákupu nových CNC strojov na výrobu zložitejších nábytkárskych dielcov určených pre sofistikovanejší nábytok. Hala na novú výrobu je už hotová. Aktuálne sa začnú osádzať aj stroje. Ide o investíciu za 1,7 milióna eur. Nové výroby sa naplno rozbehnú až koncom budúceho roku. „S CNC sa musíme najskôr naučiť robiť naozaj kvalitnú prácu. Nemôžeme ohroziť dôveru klientov niečím, čo by sme nemali zvládnuté na najvyššej úrovni,“ hovorí P. Brečka.

Omladená sninská píla chce vyrábať drevoplasty na terasy aj ploty

Píla Beky Zdroj: Milan David

Zvládnutie CNC produkcie bude mať na starosti už jeho starší brat Miloš, ktorý doteraz pracoval v Taliansku pre tamojšiu poisťovaciu skupinu Generali, no vracia sa domov do rodinného podniku.

Viac o tom, ako sa otcovi Dušanovi Brečkovi podarilo jeho synov prilákať do rodinnej firmy, aké majú ďalšie plány, ako aj to, ako zvládajú stret názorov rôznych generácií, si prečítate v najnovšom vydaní týždenníka Trend číslo 47/2017.

Príbehom rodinného podniku Beky Snina týždenník otvára už svoju štvrtú edíciu seriálov o slovenských rodinných firmách.