Pôvodný zámer SNS zaťažiť dva a pol percentným odvodom z čistého obratu širokú paletu obchodníkov s potravinami nenašiel pochopenie u jeho koaličných partnerov. Mali ho platiť aj iní predajcovia. Stačilo, aby sa potraviny postarali o desatinu ich celkových tržieb. To sa zmenilo, parlament schválil vyššiu hranicu dvadsaťpäť percent.

Národniari si tiež nechali vysvetliť, že ak by naparili mastnú osobitnú platbu nad rámec dane z príjmov aj obchodným alianciám či malým predajcom na vidieku, mohlo by to byť pre nich likvidačné. Vypočuli volanie domácich obchodníkov, na ktorých, až na výnimky, sa odvod vzťahovať nebude.

Kde na to vezmú

Kde vezmú veľké reťazce peniaze na odvod? Je utópia počítať s tým, že vo vlastnom vrecku. Jednoducho od spotrebiteľov a dodávateľov. Pravdepodobne zvýšia ceny na pultoch alebo/a budú nakupovať tovar lacnejšie. O tom, že takýto scenár je reálny, svedčí skúsenosť slovenského pestovateľa.

„Keď takýto odvod zaviedli v Maďarsku, tak to reťazce vyriešili tak, že si nás zavolali na koberec a povedali, že im máme do týždňa vystaviť dobropis. A vystavili sme ich za desaťtisíce eur,“ uvádza zástupca dodávateľa paradajok Zsolt Bindics v rozhovore pre Denník N. Aj v prípade Slovenska predpokladal, že finančné bremeno by sa v konečnom dôsledku prenieslo na dodávateľa.

Možno síce namietať, že pár reťazcov

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa